Włoscy przedsiębiorcy ratują życia z drukarką 3D produkując niezbędne części do respiratorów
Włochy stały się epicentrum epidemii koronawirusa. Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 wynosi prawie 28 tysięcy, a w szpitalach zabrakło miejsc i specjalistycznego sprzętu.
Przeciążone szpitale
Ponieważ coraz więcej pacjentów trafia na hospitalizację, zasoby w placówkach opieki zdrowotnej są mocno przeciążone. Szybka reakcja i ograniczenie epidemii jest konieczne, by nie nastąpił nagły przypływ pacjentów, którego skutkiem może być brak łóżek.
We Włoszech, które zbyt późno zareagowały na epidemię, lekarze przestali sobie radzić. Szczególnie na północy kraju szpitale są oblegane, brakuje miejsca, sprzętu i personelu, co powoduje wzrost ofiar śmiertelnych wirusa.
Brak sprzętu
Kiedy w jednym z włoskich szpitali zabrakło zaworów do najważniejszych maszyn oddechowych, lokalni producenci postanowili ruszyć na pomoc. Korzystając ze specjalistycznej wiedzy, rozpoczęli drukowanie ich za pomocą drukarki 3D.
Zaczęło się od rozmowy z dziennikarką z lokalnej gazety. Od niej Massimo Temporelli, założyciel cyfrowego laboratorium produkcyjnego FabLab, dowiedział się o problemie w szpitalu Chiari, małym mieście niedaleko stolicy.
Zawory do respiratorów
Okazało się, że w placówce zabrakło zaworów do maszyn oddechowych, które wspomagają lub zastępują pracę płuc pacjenta. Firma, która dostarczała zawory, nie mogła wysłać zamienników w tak krótkim czasie, a ludzie umierali.
Temporelli, którego firma ma siedzibę w Mediolanie, skontaktował się z Cristianem Fracassim, założycielem i dyrektorem generalnym firmy inżynierskiej Isinnova. Ten z kolei zadzwonił do Michele Faini, eksperta w dziedzinie wydruków 3D i właściciela firmy produkcyjnej Brescii.
Współpraca
Tak zaczął się łańcuszek pomocy, a współpraca sprawiła, że udało się zaprojektować zawory, które pomagają mieszać tlen z powietrzem i są ważną częścią respiratorów, choć oryginalny producent nie chciał przekazać informacji o projekcie.
Drukarki 3D mogą drukować z wykorzystaniem PA12, materiału, który może zostać zdezynfekowany i wykorzystany do celów biomedycznych. Pacjenci z COVID-19 w szpitalu w Chiari mogą teraz oddychać.
Byliśmy gotowi wydrukować zawory w ciągu kilku godzin, a następnego dnia powstało ich sto. – powiedział Michele Faini
Uratowane życia
W miarę, jak epidemia koronawirusa nabiera na sile, inne szpitale mogą spotkać się z podobnym problemem. Urządzenie często stoi między życiem a śmiercią dla pacjentów zmagających się z problemami płuc.
Drukarki 3D w medycynie stosowane były już praktycznie do wszystkiego, a teraz mogą być kluczem do zapewnienia dostępności respiratorów na całym świecie. W tym przypadku wielkie brawa dla bohaterów, którzy wiedzieli, że muszą działać szybko, a współpraca jest kluczowa, by powstrzymać pandemię.
Mam nadzieję, że wszyscy ludzie zrozumieją, że musimy współpracować. Wszyscy musimy zachować bezpieczeństwo i korzystać z naszych umiejętności, aby pomóc tym, którzy jej potrzebują.