×

Twój samochód potajemnie próbuje cię uśpić i nie ma to żadnego związku ze zmęczeniem

Bardzo prawdopodobne, że większość z was czuje się odrobinę śpiąca w czasie podróży samochodem i wcale nie jest to spowodowane porą dnia ani brakiem kofeiny.

Usypiająca podróż

Okazuje się, że nawet najaktywniejsze i czujne osoby mogą poczuć się nieco ospałe w trakcie jazdy samochodem. Wszystkiemu winne są wibracje, które towarzyszą poruszającemu się pojazdowi. Zgodnie z badaniami, wystarczy 15 minut, by wywołać senność.

https://flic.kr/p/2dM8a

Bezpieczeństwo

Według naukowców z Uniwersytetu RMIT w Australii, sprawę powinni przemyśleć zarówno producenci samochodów, jak i eksperci od bezpieczeństwa na drogach. Planowane są dalsze badania, by znaleźć sposób, w jaki wibracje fotela potajemnie próbują nas uśpić.

Kiedy jesteś zmęczony, nie potrzeba wiele, by zacząć przysypiać. Dodatkowo, delikatne wibracje w trakcie jazdy samochodem mogą jedynie wzmacniać efekt, a co za tym idzie, usypiać naszą czujność i czas reakcji.

Wibracje

Badanie wykazało, że stabilne i jednostajne wibracje, których doświadczamy podczas jazdy samochodem stopniowo wywołuje senność nawet u osób zdrowych i wypoczętych. W połączeniu ze zmęczeniem niewątpliwie nie daje najlepszych rezultatów.

W badaniu wzięło udział 15 ochotników. Wolontariuszy umieszczono w symulatorze o zmiennych częstotliwościach wibracji. Podczas pierwszej próby nie wywołano żadnych, druga z kolei obejmowała drgania o niskiej częstotliwości (4 do 7 Hz).

https://flic.kr/p/4beRi9

Wyniki

W trakcie każdej próby trwającej godzinę mierzono zmienność rytmu serca. HRV jest doskonałym wskaźnikiem senności, gdyż pokazuje, jak organizm nastraja centralny układ nerwowy, gdy ktoś jest zmęczony.

Monitory pokazały, że podczas próby z drganiami, uczestnicy zaczynali odczuwać senność po zaledwie 15 minutach. Ospałość jedynie wzrastała, by po 30 minutach osiągnąć poziom w sam raz na uśnięcie za kierownicą.

Dlaczego tak się dzieje?

Nasz samochód potajemnie nas usypia, gdyż mózg synchronizuje się z wibracjami i wkracza we wczesny etap snu. Choć badanie odbyło się na niewielką skalę, wyniki były jednoznaczne. Warto również zwrócić uwagę, że wykorzystywano częstotliwość w bardzo wąskim zakresie.

Tego typu drgania jednak odczuwamy podczas monotonnej jazdy bez zakłóceń, a taka podróż nie zawsze jest nam dana. W rzeczywistości wiele innych czynników odgrywa kluczową rolę.

Wypadki

Nie zmienia to jednak faktu, że około 1 na 5 śmiertelnych wypadków na drodze jest spowodowana zmęczeniem lub ospałym kierowcą. Naukowcy chcą kontynuować prace na większą skalę i ponowić testy na różnych częstotliwościach.

Podobno wystarczą drobne modyfikacje fotela, by wibracje nie były odczuwane. Należy także pamiętać, że inne częstotliwości drgania mają odwrotny skutek i pomagają kierowcom nieco się obudzić.

Może Cię zainteresować