×

Pod presją USA Wielka Brytania wycofa sprzęt Huawei z sieci 5G?

Wycofanie sprzętu Huawei związanej z siecią 5G z terenów Wielkiej Brytanii jest możliwe. Premier Johnson jest pod silną presją polityków.

Wycofanie sprzętu Huawei z Wysp Brytyjskich

Wycofanie sprzętu Huawei związanej z 5G ma być kwestią „bezpieczeństwa narodowego.” O całej sprawie informuje Finacial Times. Od kilku miesięcy Wielka Brytania jest pod stałą presją ze strony Stanów Zjednoczonych. Premier Boris Johnson jest najwyraźniej przygotowany do stopniowego wycofywania z użycia urządzeń Huawei z sieci brytyjskich 5G. Powołując się na obawy związane z zabezpieczeniami sieci, członkowie brytyjskiej partii konserwatywnej nalegali na usunięcie technologii Huawei z brytyjskiej infrastruktury 5G i pozostałej części jej sieci telekomunikacyjnej do 2023 r.

Trump podobno zadzwonił do Johnsona na początku tego roku, aby omówić tę sprawę. Jeden z członków Kongresu powiedział, że USA ponownie rozważają współpracę wywiadu z Wielką Brytanią. Johnson ograniczył liczbę urządzeń Huawei do wykorzystania w sieciach 5G w Wielkiej Brytanii. Zakazano stosowania technologii firmy w najbardziej wrażliwych częściach sieci. Powiedział w styczniu, że nie ma wielu innych opcji dla brytyjskiej infrastruktury 5G. Z kolei przedstawiciele firmy telekomunikacyjnej Vodafone powiedzieli, że usunięcie wszystkich urządzeń Huawei z jego sieci byłoby niezwykle kosztowne.

Wycofanie sprzętu Huawei

Stany Zjednoczone vs Chiny

Administracja Trumpa zabroniła instytucjom rządowym korzystania z technologii Huawei. Dodatkowo prezydent podpisał w maju ubiegłego roku zarządzenie blokujące amerykańskim firmom kupowanie zagranicznych urządzeń telekomunikacyjnych, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zamówienie nie wyróżnia żadnej firmy, ale jest postrzegane jako sposób na wykluczenie chińskich firm takich jak ZTE i Huawei z prowadzenia działalności w USA.

W zeszłym tygodniu Trump przedłużył zakaz do maja 2021 r. Stany Zjednoczone argumentowały, że Huawei może wbudować backdoory w infrastrukturę sieci, rzekomo w celu wsparcia działań szpiegowskich rządu chińskiego. Firma wielokrotnie zaprzeczała tym twierdzeniom. Nie tylko Huawei jest w ogniu krytyki. Także Xiaomi oskarżono o to, że szpieguje swoich użytkowników.

Chodzi faktycznie o bezpieczeństwo narodowe czy to element walki ekonomicznej dwóch potęg światowych?

Źródła: www.theverge.com
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować