×

Popularna aplikacja z Google Play wykradała dane do kont bankowych użytkowników

Specjaliści z ESET ostrzegają przed popularną aplikacją z Google Play. Analitycy wykryli, że Word Translator wykradał dane dostępu do kont bankowych użytkowników.

Word Translator

Aplikacja Word Translator została pobrana ponad 10000 razy, głównie przez Polaków i Czechów. Pozornie niewinny kieszonkowy tłumacz wykorzystywał niewidoczne dla użytkownika dodatki, by skopiować dane, a następnie zalogować się na konto bankowe.

Szacuje się, że ofiarami przestępstwa mogło paść nawet 4 tysiące Polaków.

Oszustwo

Po zainstalowaniu aplikacja sprawdzała, czy na telefonie użytkownika znajdują się aplikacje mobilne banków. Jeśli zostały znalezione, tłumacz pobierał dodatek, który rejestrował login oraz hasło dostępu.

Kiedy złodzieje mieli już dostęp do naszego konta, wystarczyło przekierować SMSa z kodem potwierdzającym. W ten sposób z kont klientów znikały pieniądze, a transakcje w większości przypadków nie zostały zauważone.

Co dalej?

Choć aplikacja zniknęła już z Google Play, warto zauważyć, że nie jest to pierwsze tego typu oszustwo i z pewnością nie ostatnie. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać do jakich uprawnień ma dostęp instalowana przez nas aplikacja. Kilka minut uwagi może oszczędzić nam wielu kłopotów.

Jeśli pobraliście Word Translator koniecznie go usuńcie. Należy także zmienić hasło dostępu do aplikacji bankowych i upewnić się, że z konta nie zginęły żadne pieniądze.

Może Cię zainteresować