×

Pierwsze na świecie całkowicie wirtualne muzeum sztuki jest otwarte dla zwiedzających

VOMA to pierwsze na świecie wirtualne muzeum sztuki. Jest całkowicie bezpłatne i ma zapewnić w pełni wciągające doświadczenie artystyczne.

Wirtualne muzeum sztuki

Obecna sytuacja mocno wpłynęła na tradycyjne muzea. Jednak w szczególności jedno muzeum stawia na to, że programowanie wirtualne będzie nowym sposobem prezentowania sztuki szerokiemu gronu odbiorców. Uruchomione w zeszłym tygodniu Wirtualne Muzeum Sztuki (VOMA) jest pierwszym tego typu muzeum na świecie.

Wirtualne muzeum sztuki

VOMA jest czymś więcej niż galerią internetową. Jest ona dosłownym wirtualnym muzeum pełnym obrazów wiszących na ścianach budynku wygenerowanego komputerowo. To zapewnia odwiedzającym zupełnie nowy sposób doświadczania sztuki. Pomysł na VOMA zrodził się we wczesnych fazach internetu czyli w 1999 roku. Wówczas Stuart Semple, twórca muzeum i artysta, wymyślił koncepcję stworzenia muzeum online. Semple wpadł na niego w wieku nastoletnim, jednak szybko go porzucił przyznając, że jego realizacja jest niemożliwa w ówczesnych czasach.

Wirtualne muzeum sztuki

Mocne ograniczenia sprzętowe

Pod koniec lat 90. technologia VR dopiero się rozwijała. Urodzony w Bournemouth w Anglii Semple dorastał mając oko do sztuki. Studiował sztuki piękne w Bretton Hall College w Yorkshire Sculpture Park i zbudował udaną karierę jako artysta. Swoje prace, które obejmują obrazy, rysunki, multimedia i druk, na 15 międzynarodowych wystawach indywidualnych i ponad 40 wystawach zbiorowych. Teraz w wieku 40 lat skupia się na wirtualnym muzeum po raz drugi:

Zastanawiałem się, jak sztuka powinna być dostępna online, ale byłem rozczarowany tym, co zobaczyłem. Z powodu Covid-19 widziałem, jak dzieła sztuki chwytają się technologii na różne sposoby, na przykład podczas wirtualnego spaceru po parku. Zacząłem się zastanawiać, czy nie powrócić do swojego pierwotnego pomysłu. Dzięki CGI mogłem stworzyć doświadczenie, które teraz jest szeroko dostępne dla zwiedzających.

Dostępne dla każdego

Wizyta w VOMA jest prosta. Najpierw widzowie muszą zainstalować darmowy program VOMA na swoich komputerach. Stamtąd mogą zwiedzać dwie galerie zawierające prace prawie dwudziestu artystów, w tym Henri Matisse’a, Édouarda Maneta, Li Wei, Pauli Rego, Luiza Zerbiniego, Lygii Clark, Jaspera Johnsa i Henri de Toulouse-Lautreca. Cavaliere to dyrektor i kurator muzeum, który ściśle współpracuje z niektórymi z najbardziej prestiżowych muzeów na świecie takimi jak Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago i Musée d’Orsay w Paryżu.

Korzystając z obrazów o wysokiej rozdzielczości dostarczonych przez każdą instytucję, zespół VOMA wykonał trójwymiarowe reprodukcje każdego elementu. To bardzo wygodne rozwiązanie:

Nie musimy przewozić żadnych obrazów [wypożyczonych]. Dosłownie robimy zdjęcia i używamy komputerów do tworzenia reprodukcji 3-D, co dodaje głębi i pozwala widzom zobaczyć reprodukcję ze wszystkich stron.

Rezultatem jest 360-stopniowe, w pełni wciągające doświadczenie, które pozwala zwiedzającym muzeum obejrzeć w pełni każde dzieło. Korzystając z przycisków strzałek komputera, zwiedzający może wirtualnie „chodzić” po muzeum, przybliżając różne dzieła sztuki. Przyjazna dla użytkownika konfiguracja przypomina grę komputerową.

Skusicie się na wirtualny spacer?

Źródła: www.kickstarter.com

Może Cię zainteresować