×

Przesyłanie smaku na odległość za pomocą urządzenia? Trwają testy nowatorskiego rozwiązania

Urządzenie do przesyłania smaku na odległość wydaje się abstrakcyjne, ale… istnieje. Tak powstało w Japonii i tam jest testowane.

Oszukanie języka i zmysłu smaku

Wiele lat temu sądzono, że język ma różne regiony do smakowania słodkich, kwaśnych, słonych i gorzkich smaków. Stwierdzono to, weryfikując wyższe stężenia kubków smakowych dostosowanych do określonych smaków w tych rejonach. Wiemy teraz, że rozkład jest bardziej równomiernie rozłożony na języku i że piąty smak, umami, odgrywa dużą rolę w czerpaniu przyjemności z jedzenia. Nasze lepsze zrozumienie działania języka jest kluczowe dla nowego prototypowego urządzenia, które jego twórca, Homei Miyashita, nazywa syntezatorem Norimaki.

Inspiracją było to, jak łatwo można oszukać nasze oczy, aby zobaczyć coś, co technicznie nie istnieje. Tak działają ekrany, które łączą niewidoczne dla oka piksele (o ile funkcjonuje poprawnie) i generują obraz. Miyashita zastanawiał się, czy można zastosować podobne podejście do oszukiwania języka, dlatego ich syntezator Norimaki jest również nazywany pokazem smaku.

Urządzenie do przesyłania smaku na odległość

Urządzenie do przesyłania smaku na odległość

Norimaki to nie jedyne takie urządzenie na świecie, albowiem od lat naukowcy badają możliwości przesyłania smaku. Podjęto wiele prób sztucznego symulowania smaków języka z i bez obecności jedzenia. Jednakże mają one tendencję do skupiania się na konkretnym smaku lub wzmacnianiu jednego smaku. Syntezator Norimaki przyjmuje bardziej agresywne podejście, stosując pięć żeli, które wywołują pięć różnych smaków, kiedy kontaktują się z ludzkim językiem.

Urządzenie do przesyłania smaku na odległość

Żele oznaczone kolorami, wykonane z agaru uformowanego w kształcie długich rurek. Wykorzystują glicynę do nadania smaku słodkiego, kwas cytrynowy dla kwaśnego, chlorek sodu dla słonego, chlorek magnezu dla gorzkiego i glutaminowy dla pikantnego umami. W momencie, gdy zostanie dociśnięte do języka, użytkownik doświadcza wszystkich pięciu smaków jednocześnie, ale określone smaki powstają przez zmieszanie tych smaków w określonych ilościach i intensywności. Aby to osiągnąć, prototyp jest owinięty folią miedzianą, dzięki czemu, gdy jest trzymany w ręce i dotykany do powierzchni języka. Tworzy to zamknięty obwód elektryczny przez ludzkie ciało, ułatwiając technikę zwaną elektroforezą.

Elektroforeza jest procesem, który porusza cząsteczki w żelu, gdy przykładany jest prąd elektryczny. To pozwala na ich sortowanie według wielkości na podstawie wielkości porów w żelu. Ale tutaj proces po prostu powoduje, że składniki w probówkach agarowych odsuwają się od końca, dotykając języka. Zmniejsza to zdolność języka do ich smakowania. Jest to proces subtraktywny, który selektywnie usuwa smaki, aby stworzyć określony profil smaku. Podczas testów syntezator Norimaki pozwolił użytkownikom doświadczyć smaku wszystkiego, od gumowatych cukierków po sushi, bez konieczności zjadania danego produktu.

Jednym z pomysłów wykorzystania Norimaki jest jego synchronizacja z grami wideo. Moglibyśmy poczuć czym karmimy naszego wirtualnego bohatera.

Źródła: www.designboom.com, en.brinkwire.com, www.gry-online.pl
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować