Istnieje bardzo ważny powód, dla którego powinniśmy czasem zrobić sobie wakacje od smartfona

Prawdopodobnie, jak większość ludzi, nie wyobrażasz sobie życia bez swojego telefonu. Istnieje duża szansa, że właśnie teraz siedzisz ze swoim urządzeniem w ręce.

Smartfony zupełnie opanowały nasze społeczeństwo. Choć ułatwiają życie, często odciągają nas od rzeczywistości

Wystarczy jeden przycisk, by zalogować się do świata, w którym praktycznie nic nas nie ogranicza. Po co zajmować się nudną i szarą rzeczywistością, skoro godzinami możemy przesiadywać w wirtualnym świecie z nieograniczonymi możliwościami?

Smartphone 3

Na powyższe pytanie istnieje prosta odpowiedź – realny świat jest znacznie ważniejszy i również oferuje mnóstwo możliwości

Dla wielu osób wirtualny świat zastąpił ten rzeczywisty. Wystarczy nieco rzucić okiem na statystyki. Średnio sprawdzamy telefon 150 razy dziennie i wysyłamy około 110 wiadomości tekstowych. Z kolei 46% osób uważa, że nie jest w stanie żyć bez telefonu.

Większość ankietowanych twierdzi, że korzysta z Internetu „niemal bez przerwy”. W wielu przypadkach mowa też o uzależnieniu

Może warto więc wziąć sobie urlop od telefonu? Z pewnością pamiętasz czasy zanim smartfon z dostępem do Internetu trafił w twoje posiadanie. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, korzystanie z mediów społecznościowym poniekąd ma negatywny wpływ.

Smartphones

Surfowanie po Internecie aktywuje w naszych mózgach te same centra nagród, które są odpowiedzialne za seks, jedzenie i inne przyjemne rzeczy

Łatwo więc się domyślić, dlaczego spędzanie czasu w mediach społecznościowych jest takie przyjemne i ciągle do niego wracamy. Trzeba też przyznać, że zerwanie z tym nawykiem jest dosyć trudne.

”Nagłe zaprzestanie korzystania z mediów społecznościowych u niektórych użytkowników może powodować objawy zespołu abstynencyjnego.” – głosi badanie opublikowane w czasopiśmie Cyberpsychology

Eksperyment przeprowadzony z udziałem nastolatków również daje całkiem sporo do myślenia

Grupie ochotników odebrano urządzenia elektroniczne, co w początkowym stadium spotkało się z frustracją i sprzeciwem. Jednak wraz z upływem godzin, perspektywa telefonicznego odwyku stała się coraz bardziej zachęcająca.

Smartphone World

”Gdy uczestnicy prześledzili swoją aktywność w trakcie eksperymentu, byli przerażeni tym, jak dużo czasu poświęcali na przeglądanie mediów społecznościowych i grach.”

Po pewnym czasie każdy z uczestników znalazł ciekawe rzeczy do zrobienia, z których faktycznie czerpał radość

Mimo wcześniejszych obaw, okazało się, że życie bez telefonu jest znacznie przyjemniejsze. Nastolatkowie w końcu znaleźli czas na rozwijanie swoich pasji i częstsze spotkania ze znajomymi. Jakość snu również wzrosła.

W przypadku większości osób, nawyk sięgania po smartfona jest bardziej kompulsywny niż uzależniający

Warto jednak od czasu do czasu powrócić do wcześniejszych sposobów interakcji z otoczeniem i znajomymi. Dobrze więc ustanowić limity i znaleźć balans, by telefon faktycznie ułatwiał nam życie, a nie zupełnie je zastąpił.

Czasem lepiej schować telefon do kieszeni, by nie tracić tego, co ma nam do zaoferowania rzeczywistość

Tagi: