Prawdopodobnie, jak większość ludzi, nie wyobrażasz sobie życia bez swojego telefonu. Istnieje duża szansa, że właśnie teraz siedzisz ze swoim urządzeniem w ręce.
Smartfony zupełnie opanowały nasze społeczeństwo. Choć ułatwiają życie, często odciągają nas od rzeczywistości
Wystarczy jeden przycisk, by zalogować się do świata, w którym praktycznie nic nas nie ogranicza. Po co zajmować się nudną i szarą rzeczywistością, skoro godzinami możemy przesiadywać w wirtualnym świecie z nieograniczonymi możliwościami?
Na powyższe pytanie istnieje prosta odpowiedź – realny świat jest znacznie ważniejszy i również oferuje mnóstwo możliwości
Dla wielu osób wirtualny świat zastąpił ten rzeczywisty. Wystarczy nieco rzucić okiem na statystyki. Średnio sprawdzamy telefon 150 razy dziennie i wysyłamy około 110 wiadomości tekstowych. Z kolei 46% osób uważa, że nie jest w stanie żyć bez telefonu.
Większość ankietowanych twierdzi, że korzysta z Internetu „niemal bez przerwy”. W wielu przypadkach mowa też o uzależnieniu
Może warto więc wziąć sobie urlop od telefonu? Z pewnością pamiętasz czasy zanim smartfon z dostępem do Internetu trafił w twoje posiadanie. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, korzystanie z mediów społecznościowym poniekąd ma negatywny wpływ.
Surfowanie po Internecie aktywuje w naszych mózgach te same centra nagród, które są odpowiedzialne za seks, jedzenie i inne przyjemne rzeczy
Łatwo więc się domyślić, dlaczego spędzanie czasu w mediach społecznościowych jest takie przyjemne i ciągle do niego wracamy. Trzeba też przyznać, że zerwanie z tym nawykiem jest dosyć trudne.
”Nagłe zaprzestanie korzystania z mediów społecznościowych u niektórych użytkowników może powodować objawy zespołu abstynencyjnego.” – głosi badanie opublikowane w czasopiśmie Cyberpsychology
Eksperyment przeprowadzony z udziałem nastolatków również daje całkiem sporo do myślenia
Grupie ochotników odebrano urządzenia elektroniczne, co w początkowym stadium spotkało się z frustracją i sprzeciwem. Jednak wraz z upływem godzin, perspektywa telefonicznego odwyku stała się coraz bardziej zachęcająca.
”Gdy uczestnicy prześledzili swoją aktywność w trakcie eksperymentu, byli przerażeni tym, jak dużo czasu poświęcali na przeglądanie mediów społecznościowych i grach.”
Po pewnym czasie każdy z uczestników znalazł ciekawe rzeczy do zrobienia, z których faktycznie czerpał radość
Mimo wcześniejszych obaw, okazało się, że życie bez telefonu jest znacznie przyjemniejsze. Nastolatkowie w końcu znaleźli czas na rozwijanie swoich pasji i częstsze spotkania ze znajomymi. Jakość snu również wzrosła.
W przypadku większości osób, nawyk sięgania po smartfona jest bardziej kompulsywny niż uzależniający
Warto jednak od czasu do czasu powrócić do wcześniejszych sposobów interakcji z otoczeniem i znajomymi. Dobrze więc ustanowić limity i znaleźć balans, by telefon faktycznie ułatwiał nam życie, a nie zupełnie je zastąpił.