Reklama

Większość osób nie wie, że ta aplikacja nagrywa wszystkie rozmowy bez ich wiedzy

Smartfony i inne urządzenia elektroniczne są nieodłączną częścią naszego życia. Wielu osobom z powodzeniem zastępują komputer i z pewnością każdemu z nas ułatwiają życie. Prawdopodobnie właśnie w tej chwili trzymasz taki gadżet w ręce.

Reklama

W naszych urządzeniach mamy zainstalowane całe mnóstwo aplikacji, a jednymi z najczęściej używanych jest Facebook i Messenger.

Mało kto czyta regulamin i tego typu rzeczy. Zwykle, niczym robot, zgadzamy się na wszystkie warunki, zezwalamy na dostęp i klikamy „dalej”, by jak najszybciej przebrnąć przez instalację. Później nie zaprzątamy sobie głowy tym, do czego aplikacja rzeczywiście ma dostęp.

Tutaj czeka nas niemiła niespodzianka. Zarówno Facebook, jak i Messenger, mają uprawnienia praktycznie do wszystkiego.

Ale przecież wyraziliśmy na to zgodę, prawda? Nie należy od razu wpadać w paranoję, jednak trzeba przyznać, że trochę to podejrzane. To, czy większość z nich faktycznie jest niezbędna, może stać się tematem długiej dyskusji.

Wiele innych aplikacji ma dostęp do podobnych danych, jednak to właśnie Facebook i Messenger budzą największe wątpliwości.

Jeśli sprawdzicie na własnych telefonach, przekonacie się, że lista jest dość długa. Nie do końca wiadomo, po co właściwie aplikacjom aż tyle uprawnień, ale po rewelacjach, które nie raz mieliśmy okazję usłyszeć, cała sprawa wydaje się dziwna.

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że Facebook śledzi każdy aspekt naszego życia i prywatność stała się pojęciem abstrakcyjnym.

Do czego wykorzystywane są nasze dane oprócz reklam? Prawdy pewnie nie dowiemy się nigdy. W najlepszym wypadku możemy zrezygnować z korzystania z Facebooka. Z tej opcji pradopodobnie skorzysta niewiele osób. Warto jednak mieć to na uwadze.

Reklama
Tagi: