Reklama

Z Londynu do Nowego Jorku w 30 minut? Ekspresowe podróże wkrótce mogą stać się rzeczywistością

Długodystansowe loty rakietami mogą wkrótce sprawić, że podróże samolotem na Ziemi praktycznie przestaną istnieć.

Reklama

Ekspresowe podróże

Rakietą SpaceX Starship podróż z Londynu do Nowego Jorku zajęłaby zaledwie 29 minut, a do Sydney dotarlibyśmy w mniej niż godzinę. Poruszanie się z punktu A do punktu B w tak ekspresowym tempie mogłoby zupełnie zmienić oblicze transportu.

Szwajcarska firma UBS przewiduje, że przemysł turystyki kosmicznej do 2030 roku będzie wynosił około 25 miliardów dolarów rocznie. Rakiety zaprojektowane do długodystansowych podróży będą przemieszczać się przez górne warstwy atmosfery zanim dotrą w docelowe miejsce.

Rozwój

Wizja tak szybkich podróży jest bardzo obiecująca, a tym samym staje się lukratywnym rynkiem dla największych graczy, jak SpaceX i Virgin Galactic, które już od jakiegoś czasu rywalizują ze sobą w tym kosmicznym wyścigu turystycznym.

Reklama

Analitycy z UBS twierdzą, że choć niektórzy mogą postrzegać potencjał kosmicznej turystyki jak science fiction, istnieje duży rynek na tego typu przedsięwzięcia, a zainteresowanie ciągle rośnie.

Turystyka kosmiczna

Choć turystyka kosmiczna jest w początkowej fazie, nieustanny rozwój technologii, co wiąże się z obniżeniem kosztów, stanowi zagrożenie dla długodystansowych lotów samolotem. Obecnie podróż z Londynu do Sydney trwa około 20 godzin. Rakietą na miejscu będziemy w mniej niż godzinę.

Zgodnie z wizjonerskimi planami, turystyczne rakiety nie tylko zastąpią samoloty. Podróż na Marsa czy miesiąc miodowy wokół Księżyca powoli staje się rzeczywistością.

Reklama
Tagi: