×

Trump powiedział, że rozważa zakazanie TikToka jako kara dla Chin za koronawirusa

Donald Trump rozważa zakazanie TikToka w ramach odwetu. Twierdzi, że wyłącznie Chiny są winne ogólnoświatowej pandemii i chce w ten sposób je ukarać.

Trump rozważa zakazanie TikToka

Prezydent Donald Trump powiedział, że jego administracja rozważa zakazanie aplikacji TikTok w Stanach Zjednoczonych. Ma być to jeden z możliwych sposobów odwetu przeciwko Chinom za obchodzenie się z koronawirusem oraz ukrywania epidemii. Wtorkowy komentarz Trumpa pojawiły się po tym, jak sekretarz stanu Michael Pompeo stwierdził, że urzędnicy zastanawiają się nad zablokowaniem aplikacji, której spółką dominującą jest chińska firma ByteDance Ltd. TikTok był częścią szerszego wysiłku mającego na celu ochronę prywatnych danych obywateli amerykańskich.

Trump rozważa zakazanie TikToka

Indie zakazały TikTok w zeszłym tygodniu wraz z dziesiątkami innych chińskich aplikacji, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i prywatności danych użytkowników. W oświadczeniu indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych stwierdziło, że zakazane aplikacje „są zaangażowane w działania, które są szkodliwe dla suwerenności i integralności Indii, obrony Indii, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego”.

Definitywnie Prezydent USA nie lubi aplikacji internetowych

Niedawno Donald Trump dostał bana na Twitchu. Wszystko przez określenie wobec Meksykanów. Jeszcze wcześniej Twitter ograniczył jego wpisy, oskarżając prezydenta o „pochwalanie przemocy wobec strajkujących w ramach BLM”. Spowodowało to, że głowa państwa USA wypowiedziała wojnę mediom społecznościowym, twierdząc, że są one zagrożeniem dla wolności słowa w sieci.

Trump rozważa zakazanie TikToka

A czym zawiniła chińska aplikacja? TikTok jest spółką zależną ByteDance z siedzibą w Pekinie. Krytycy aplikacji podnieśli szereg kwestii dotyczących zarówno ogólnych praktyk w zakresie prywatności, jak i potencjalnych powiązań z rządem chińskim. Rzecznik TikTok odpowiedział na groźny w rozmowie z Business Insider:

TikTok jest prowadzony przez amerykańskiego CEO, z setkami pracowników i kluczowymi liderami w zakresie bezpieczeństwa, ochrony, produktów i polityki publicznej w USA. Nie mamy wyższego priorytetu niż promowanie bezpiecznej aplikacji dla naszych użytkowników. Nigdy nie przekazał rządowi chińskiemu dane użytkowników, a my nie zrobilibyśmy tego na żądanie.

Donald Trump nie potrafi chyba działać w „internetach”. Może dlatego chce je tak brutalnie regulować?

Źródła: www.bloomberg.com, www.businessinsider.com, eu.detroitnews.com, economictimes.indiatimes.com

Może Cię zainteresować