10 genialnych sposobów na wyszukiwanie informacji w Google. Większość ludzi nie ma o nich pojęcia

Posiadamy tak zaawansowaną technologię, że mając do dyspozycji szybkie łącze internetowe, możemy znaleźć informacje praktycznie na każdy temat. W ciągu zaledwie kilku minut znajdziemy przepis na najsmaczniejsze ciasto lub dowiemy się czegoś o teorii dualizmu korpuskularno-falowego.

Ale często wyszukiwanie w ogromnych zasobach Internetu trwa znacznie dłużej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Dlatego zebraliśmy listę najbardziej skutecznych metod wyszukiwania w Google, aby pomóc ci wyszukiwać cenne materiały przy pomocy zaledwie kilku kliknięć.

1. Wykorzystanie operatora „lub”

Czasami nie jesteśmy do końca pewni, czego właściwie szukamy. Ale to nie musi być problem! Wystarczy w wyszukiwarce wpisać kilka możliwych wariantów i oddzielić je, wpisując symbol „|”. Można również użyć operatora „lub”. Wtedy Google pokaże wyniki, które mają dla nas ​​największy sens.

2. Wyszukiwanie za pomocą synonimów

Nasz język jest bogaty w synonimy. Jeśli trzeba znaleźć strony na dany temat, a nie te, które zawierają konkretną frazę, należy dodać symbol „~” przed słowem, którego synonimów powinien szukać Google.

Na przykład, jeśli szukasz terminu „zdrowe jedzenie” z wykorzystaniem „~” otrzymasz wyniki o zasadach zdrowego odżywiania, przepisy, czy zalecenia dotyczące spożywanych posiłków.

3. Wyszukiwanie w witrynach

Czasami gdy przeczytasz ciekawy artykuł na jakiejś stronie internetowej, chciałbyś do niego wrócić żeby np. podzielić się nim z przyjaciółmi lub po prostu przeczytać go ponownie. Najprostszym sposobem, aby ponownie znaleźć żądaną informację jest wyszukiwanie w witrynie. Aby to zrobić, wpisz operator „site:” przed adresem witryny, która ma zostać przeszukana, a następnie słowo kluczowe lub całe zdanie z artykułu. Wynik pojawi się natychmiast.

4. Siła gwiazdki

Kiedy nasza pamięć zawodzi i zapominamy ważne słowo kluczowe, wyrażenie lub numer, który potrzebujemy znaleźć, można zwrócić się o pomoc do potężnego symbolu „*”. Wystarczy użyć go w miejscu słowa/frazy, której nie pamiętasz, a Google pokaże Ci wyniki, których właśnie potrzebowałeś.

5. Gdy brakuje wielu słów

Jeśli nie pamiętasz więcej niż połowy zdania zamiast jednego słowa kluczowego, spróbuj wpisać pierwsze i ostatnie słowa, a brakującą część zastąp operatorem „OKOŁO(przybliżona liczbę brakujących słów)”. Na przykład:

6. Korzystanie z ram czasowych

Czasami musimy zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce w określonym okresie czasu. Aby to zrobić, można dodać zakres czasu w zapytaniu za pomocą trzech kropek pomiędzy datami. Na przykład, jeśli chcemy, dowiedzieć się o odkryciach naukowych w XX wieku, możemy napisać:

7. Wyszukiwanie w tytule lub adresie URL

Aby znaleźć słowa kluczowe, które znajdują się w tytule strony wykorzystaj operator „intitle:” przed szukaną frazą (bez odstępu między nimi). W celu znalezienia słowa z adresu URL, analogicznie użyj „inurl:”.

8. Szukanie podobnych stron

Jeśli znalazłeś w sieci fajną stronę i chcesz znaleźć więcej podobnych do niej serwisów, należy użyć operatora „related:”, a następnie adres witryny (ponownie bez odstępu pomiędzy nimi).

9. Pełne frazy

„Cudzysłów” jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem, aby znaleźć konkretne zdanie lub zwrot w wyszukiwarce.

Na przykład, jeśli wpiszesz daną frazę bez cudzysłowu: gdyby kózka nie skakała, wyszukiwarka pokaże wyniki, gdzie te słowa pojawiają się w dowolnych miejscach na stronie bez zachowania kolejności w jakiej zostały wpisane.

Natomiast wpisując frazę w cudzysłowie, sytuacja zupełnie się zmienia. Google pokaże tylko te wyniki, które zawierają wpisaną frazę w dokładnie takiej postaci/kolejności. Jest to świetny sposób, aby znaleźć np. teksty piosenek, gdy znasz jedynie ich fragmenty.

10. Wykluczenie fraz z wyników

Aby usunąć nieistotne wyniki wyszukiwania, wystarczy dodać znak minus przed każdym niechcianym słowem. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć informacje o Harrym Potterze, ale nie chcesz kupować książki, zrób to w ten sposób:

Mamy nadzieję, że dzięki tej liście wiele osób dowie się czegoś nowego i wyszukiwanie informacji stanie się bajecznie proste

Tagi: