Torrenty pokonały Netflixa! Serwis spada w tabeli popularności

Serwis streamingowy w ostatnim czasie pozyskał wielu subskrybentów, jednakże Torrenty wyprzedziły Netflixa. Niewątpliwie do sukcesu przyczyniła się izolacja społeczna. Okazuje się jednak, że popularność serwisów streamingowych jest mniejsza w porównaniu z torrentami.

Torrenty wyprzedziły Netflixa

Torrenty wyprzedziły Netflixa co potwierdza kanadyjska firma Sandive już od ponad dekady zbiera dane od operatorów oferujących usługi szerokopasmowego internetu i sporządza raporty dotyczące generowanego w sieci ruchu. Niedawno firma opublikowała najnowszy raport, z którego jasno wynika, że w ostatnim czasie Torrenty znów zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że w tabeli popularności znalazły się wyżej od Netflixa.

Sandive zauważyło rosnącą popularność torrentów, szczególnie w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Miało to miejsce zaraz po wybuchu pandemii, gdy ludzie zaczęli przebywać w domach. Tak więc platforma Netflix z wynikiem niespełna 8 proc znalazła się dopiero na czwartym miejscu zestawienia. Wyprzedza go BitTorrent zbliżający się do progu 8,5 proc.

Torrenty wyprzedziły Netflixa

Czemu tak się stało?

Przyczyną, dlaczego Netflix spadł w tabeli popularności może być fakt, że platforma w ostatnim czasie obniżyła jakość wideo. Przez to zwolennicy wysokiej rozdzielczości postanowili ratować się w inny sposób. Do tego ostatni wysyp wszelkich serwisów streamingowych może stać się kolejnym źródłem piractwa. Jednakże Netflix nie ma jednak co narzekać.

W pierwszym kwartale 2020 roku platforma zanotowała rekordowe wyniki. Serwis pochwalił się całkiem sporą liczbą nowych użytkowników, która wyniosła 15,77 mln (wcześniej średnia przyrostu wynosiła maks. 9 mln osób). Natomiast w przypadku czystych przychodów platforma wygenerowała 5,77 mld dolarów, a więc o 27,6 procent więcej w stosunku do poprzedniego roku.

W Polsce padł rekord

W kwietniu br. w naszym kraju Netflix odwiedziło 5,68 mln użytkowników, co stanowi 20,1% wszystkich użytkowników sieci w Polsce. To rekordowa odwiedzalność Netflixa w Polsce. Poprzednio najlepszy wynik serwis zanotował w grudniu 2019 roku. Dla przypomnienia wówczas na platformie pojawił się długo oczekiwany, 1. sezon serialu Wiedźmin.

Czy powrót do piractwa jest chwilowy? Czas pokaże i duży wpływ na to będzie miało podejście serwisów do klienta.