×

Twoje dane nie są bezpieczne z TikTokiem. Popularna aplikacja wykrada informacje

Według grupy hakerów TikTok wykrada dane użytkowników. Postanowili oni stanąć do walki z popularnym medium społecznościowym.

TikTok wykrada dane użytkowników?

Chińską aplikację już niejednokrotnie oskarżano o szpiegowanie, ale teraz wychodzi na to, że TikTok faktycznie wykrada dane użytkowników! Wyszło to na jaw przez błąd jaki wkradł się do oprogramowania iOS 14 od Apple’a. Problem był całkiem spory, albowiem aplikacje mogły potajemnie uzyskiwać dostęp do schowka na urządzeniach użytkowników.

Po wydaniu nowego systemu operacyjnego użytkownicy będą ostrzegani za każdym razem, gdy aplikacja odczyta ostatnią rzecz skopiowaną do schowka. Niepokojące jest to, że jedną z aplikacji przyłapanych na szpiegowaniu przez badaczy bezpieczeństwa Talala Haja Bakry i Tommy’ego Myska był właśnie TikTok.

https://twitter.com/jeremyburge/status/1275834326513573888
https://twitter.com/jeremyburge/status/1275832600146391042

Większość aplikacji pobiera dane w konkretnym celu i większość z oskarżonych dość szybko wytłumaczyła swoje cele. Inaczej było w przypadku TikToka, gdzie przedstawiciele aplikacji dość lakonicznie odpowiedzieli na oskarżenia. Zaznaczyli jednak, że „dbają o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników”. Okazuje się jednak, że oprócz danych ze schowka, chińska aplikacja gromadzi dane odnośnie naszego sprzętu, lokalizacji czy innych apek zainstalowanych na dysku telefonu.

TikTok wykrada dane użytkowników

Chińska aplikacja zablokowana w Indiach

29 czerwca Indie ogłosiły zakaz korzystania z TikToka, wraz z 58 innymi chińskimi aplikacjami. W obecnej sytuacji TikTok został wycofany ze sklepu App Store i Play Store w Indiach. Był to jeden z jego największych rynków i włodarze aplikacji odczują to bardzo boleśnie. Do tego dochodzi obecny konflikt na granicy Chin oraz Indii, gdzie doszło do starć pomiędzy żołnierzami obu stron. W oświadczeniu indyjskiego ministerstwa, cytowanego przez dziennik The Indian Express przeczytamy:

Zbieranie i profilowanie tych danych przez elementy wrogie narodowemu bezpieczeństwu i obronności Indii, co uderza w suwerenność i integralność Indii, wymaga nadzwyczajnych środków zaradczych.

Do tego dochodzi ostry konflikt ekonomiczny pomiędzy obojgiem krajów. Indie są zdominowane przez chińskie produkty. Tydzień po pierwszych starciach, gdzie zginęło 20 indyjskich żołnierzy, konsumenci w 50 sekund wykupili promocyjną transzę telefonów firmy Xiaomi. Pomimo starań lokalnych i krajowych organizacji nacjonalistycznych oraz nawoływania do kupowania krajowych produktów, chińskie firmy zarabiają miliony na terenie Indii.

Dyrektor generalny TikTok, Kevin Mayer, powiedział, że firma współpracuje z różnymi zainteresowanymi stronami w celu rozwiązania problemów zgłoszonych przez rząd Indii i pozostaje zaangażowana we wspieranie swojej społeczności twórców TikTok do czasu wejścia w życie tymczasowego zakazu. Mayer, który jest również dyrektorem ds. Operacyjnych ByteDance, spółki macierzystej TikTok, dodał także, że ich menedżerowie twórców aktywnie współpracują z najlepszymi twórcami, aby zapewnić ich o swoich wysiłkach i aktualizacjach dotyczących dalszej drogi.

TikTok wykrada dane użytkowników

Anonymous dołącza do walki z TikTokiem

W USA Jedną z bardziej niezwykłych grup prowadzących kampanię przeciwko TikTokowi jest na nowo przebudzona grupa anonimowych hakerów. Jak zawsze w przypadku Anonymous, trudno przypisać im jakiekolwiek bezpośrednie działania. Ten luźny kolektyw osób potrafiących łamać zabezpieczenia, od wielu lat walczy w internecie o wolność sieci. Nie jest pewne, że konta Anonymous w serwisach Twitter czy Facebook faktycznie należą do członków tej grupy. W jednym z postów znalazła się odezwa:

Usuń teraz TikTok. Jeśli znasz kogoś, kto go używa, wyjaśnij mu, że jest to złośliwe oprogramowanie obsługiwane przez chiński rząd prowadzący masową operację szpiegującą.

https://twitter.com/YourAnonCentral/status/1278204068175818752?s=20

Jeden z rzekomych przedstawicieli organizacji w poście na Reddit opisał jak według niego TikTok szpieguje użytkowników. Polski portal niebezpiecznik.pl także ostrzega przed aplikacją i zaleca jej usunięcie. Zaleca także, że jeśli chcemy z niego korzystać, to najlepiej robić to przez przeglądarkę. Jesteśmy wówczas mniej narażeni na potencjalne szpiegowanie.

Czy TikTok będzie zagrożony? Wątpliwe. Obecnie ma on ponad 500 mln użytkowników, a konta na nim ma wiele gwiazd popkultury oraz muzyki popularnej.

Źródła: cyberdefence24.pl, niebezpiecznik.pl, www.wirtualnemedia.pl, www.benchmark.pl, www.rmf24.pl, www.news18.com, www.indiatimes.com
Fotografie: twitter.com, com/pl/photos/tiktok-aplikacja-iphone-telefon-5064078/

Może Cię zainteresować