Reklama

Telefony komórkowe wabią kleszcze? Do lasu lepiej wybrać się bez smartphona

Telefony komórkowe wabią kleszcze co udowodniły badania naukowe! Te pajęczaki wyszukują potencjalnych ofiar z pomocą pola magnetycznego.

Telefony komórkowe wabią kleszcze

Kleszcze czasem stanowią niemiłą niespodziankę po powrocie z lasu. Niejednokrotnie znajdziemy je na naszych pupilach, bądź nawet na sobie! Te pasożyty żywią się krwią żywych organizmów i potrafią obyć się tygodniami bez jedzenia. Pomocne w znalezieniu ofiary jest ich umiejętność wykrywania ciepła oraz pola magnetycznego. Okazuje się, że nasze telefony wabią je do nas samych! Zaskakujące badania zostały ogłoszone przez badaczy z z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak tłumaczy profesor Piotr Tryjanowski:

Reklama

Kleszcze mają zmysł elektromagnetyczny. To wiadomo już od dawna. Wyewoluował on w odpowiedzi na ziemskie siły pola geomagnetycznego. Sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne może ten zmysł zaburzać i zwiększać ruchliwość.

W trakcie eksperymentu kleszcze umieszczono w strefie bez pola magnetycznego. Następnie uruchomiono sztuczne pole o natężeniu 900 megaherców czyli standardowej częstotliwości dla wielu urządzeń mobilnych. Okazało się, że te zarażone patogenami odruchowo kierowały się w kierunku źródła sygnału! Jak tłumaczy dalej profesor:

Wiele patogenów kleszczy potrafi swoimi gospodarzami odpowiednio manipulować. Najwidoczniej niektóre z nich wpływają na odpowiedź kleszczy na bodźce elektromagnetyczne, sprawiając, że kierują się do nich jeszcze chętniej niż zazwyczaj.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Ticks and Tick-borne Diseases, a pierwszą autorką pracy jest studentka weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Martyna Frątczak.

Telefony komórkowe wabią kleszcze
Pixabay
Reklama