Sztuczna inteligencja tworzy muzykę, która nie tylko naśladuje styl światowych gwiazd, ale także zdobywa nagrody muzyczne!
Muzyka kreowana przez komputer
Sztuczna inteligencja tworzy muzykę, jednak światowi autorzy piosenek nie powinni się jeszcze zbytnio przejmować. W ubiegłym tygodniu laboratorium badawcze OpenAI zaprezentowało Jukebox, sieć neuronową, która generuje piosenki wraz z tekstami i śpiewem. Programiście przeszkolili Jukeboxa, „karmiąc go” 1,2 miliona piosenek wraz z tekstami i metadanymi. Metadane obejmują wykonawcę, gatunek albumu i rok utworu, a także wspólne nastroje lub słowa kluczowe związane z listą odtwarzania związane z każdą piosenką. Posłuchajcie jak brzmi Elvis w wersji AI:
Wprawne ucho fana oraz muzyka wyłapie znaczące różnice i szybko zrozumie, że to nie jest oryginał. Twórcy jednak zapowiadają, że będą rozwijać swoją technologię, aby uzyskała ona maksymalne zdolności adaptacyjne. Są jednak pewne ograniczenia. Jak mówią programiści:
Chociaż generowane piosenki wykazują lokalną spójność muzyczną, podążają za tradycyjnymi wzorami akordów, a nawet mogą zawierać imponujące partie solowe, nie słyszymy znanych większych struktur muzycznych, takich jak powtarzające się refreny. Jukebox nie opanował jeszcze pewnych umiejętności muzycznych i nie wiemy czy uda się je przenieść do komputera.

Sztuczna inteligencja tworzy muzykę i parodiuje Eurowizję
We wtorek 12 maja ogłoszono wyniki pierwszego w historii konkursu AI Song. Został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę VPRO we współpracy ze stacją radiową NPO 3FM i NPO Innovation. Konkurs AI Song został zorganizowany jako żartobliwy ukłon w stronę Eurowizji. Tematyka AI Song Contest brzmi dosłownie:
Następnym ważnym artystą Eurowizji może być komputer. Podczas konkursu AI Song zespoły muzyków, artystów, naukowców i programistów podejmują wyzwanie stworzenia nowego hitu podobnego do Eurowizji za pomocą sztucznej inteligencji.
Zwycięski utwór nosi nazwę Piękny świat, i jest w dużej mierze pisany przy użyciu sztucznej inteligencji. Zespół „wyszkolił” swoją maszynę przy pomocy próbek audio zwierząt! Usłyszymy odgłosy koali, kukabury i diabłów tasmańskich, nadając piosence wyjątkowy akcent australijski.
Zwycięzca jest określany poprzez zsumowanie punktów przyznawanych online przez międzynarodową publiczność i panel ekspertów AI. Publiczność wybrała Piękny świat. Panel składający się z ekspertów AI, Vincenta Koopsa (z Holandii), Anny Huang (USA) i Eda Newtona-Rexa (Wielka Brytania) również wysoko ocenił tę piosenkę. Posłuchajcie z resztą sami: