×

Walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą sygnalizacji świetlnej napędzanej AI

Sygnalizacja świetlna napędzana AI ma pomóc w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Nowatorska technika ma być przetestowana w tym roku.

Sygnalizacja świetlna napędzana AI

Sygnalizacja świetlna napędzana AI ma pomagać w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza na terenie Wielkiej Brytanii. Poprzez przytrzymanie kierowców na czerwono, aby opóźnić ich przybycie na bardziej zanieczyszczone obszary. System sztucznej inteligencji analizuje bieżące i historyczne dane dotyczące lokalnego zanieczyszczenia. Mierzy także poziom ruchu i wykorzystuje te dane do przewidywania ilości pojazdów w kolejnych godzinach.

Sygnalizacja świetlna napędzana AI

Następnie może zmienić sekwencję czasową na światłach. Kierowcy jadący w kierunku zagrożonego obszaru będą trzymani na czerwono do 20 sekund dłużej niż zwykle. Z kolei kierowcy podróżujący w innym kierunku skorzystają z dłuższych zielonych faz.

Testy rozpoczną się jeszcze w tym roku

Pierwsze testy systemu odbędą się w brytyjskim mieście Wolverhampton jeszcze w tym roku, jednak inne miejscowości także są nimi zainteresowane. Jak powiedział John Charles, menedżer ruchu Wolverhampton w rozmowie z The Times:

Musimy odkryć alternatywy, aby utrzymać centrum miasta otwarte dla pojazdów. Chcemy sprawdzić, czy różne odchylenie czasowe mogą poprawić przepływ ruchu kosztem niektórych innych tras, na których jakość powietrza nie jest tak zła. Chodzi o rozłożenie obciążenia w celu poprawy jakości powietrza. Oprócz ochrony zdrowia publicznego system pomoże regionom w spełnieniu ustawowych limitów poziomów zanieczyszczenia powietrza – coś, czego 83% z nich obecnie nie robi. Jednak grozi to przeniesieniem zanieczyszczenia do nowych punktów zapalnych, jeśli zbyt długo samochody bezczynne będą trzymane na światłach.

System został stworzony przez firmę miejską Now Wireless, aby zapewnić stały poziom jakości powietrza na danym obszarze. Specjalizują się oni w inteligentnych rozwiązaniach, które mają polepszać życie mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. To nie pierwsze nowatorskie badania w kwestiach AI. Facebook uczy sztuczną inteligencję kłamać jak człowiek, aby polepszyć możliwości czat-botów.

Jak myślicie, takie rozwiązanie pomoże w kwestii smogu?

Może Cię zainteresować