×

Najszybszy na świecie superkomputer przyłączył się do walki z pandemią koronawirusa

Do walki z COVID-19 przyłączył się nowy i niebywale potężny sojusznik. Jest nim najszybszy superkomputer na świecie SUMMIT.

Najszybszy superkomputer SUMMIT

SUMMIT to superkomputer zbudowany przez IBM. Biofizycy z University of Tennessee wykorzystali go do przeanalizowania tysięcy cząsteczek i znalezienia potencjalnych związków, które mogłyby być wykorzystane jako nowy lek przeciwko SARS-CoV-2.

Po zaledwie dwóch dniach obliczeń, maszynie udało się znaleźć co najmniej 77 związków, które potencjalnie mogłyby pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na ludzkie komórki.

Odkrycia zostały niedawno opublikowane w na serwerze preprint ChemRxiv, co oznacza, że artykuł wciąż oczekuje na recenzję, a same badania należy uznać jako „pracę w toku”. Niemniej jednak jest to kolejny krok w walce z pandemią COVID-19.

SUMMIT

Potężny sojusznik

Wiadomo, że powierzchnia koronawirusów pokryta jest kolczastymi białkami, które wyglądają jak korona (stąd też ich nazwa). To właśnie one umożliwiają wirusom wiązanie się i infekowanie komórek ludzkich.

Dzięki zrozumieniu białek wirusów i receptorów komórek gospodarza oraz sposobu interakcji z innymi związkami chemicznymi, możliwe jest ustalenie skuteczności leków przeciwko patogenowi. SUMMIT wykorzystano do dogłębnej analizy bazy danych ponad 8000 znanych związków.

Przeanalizowano istniejące leki, chemikalia oraz produkty naturalne. Zadaniem SUMMIT było wykrycie związków, które wydają się być zdolne do wiązania się z kolcami białka SARS-CoV-2, by zablokować patogen i teoretycznie powstrzymać przed inwazją na ludzkie komórki.

SUMMIT

Dalsze badania

Oczywiście nie ma gwarancji, że jakiekolwiek związki znalezione przez superkomputer będą skuteczne w praktyce, jednak każda próba podjęcia tego zadania przez inny komputer zajęłaby kilkanaście miesięcy, a SUMMIT poradził sobie z tym w ciągu dwóch dni.

Nawet wykrycie związku skutecznego w walce z SARS-CoV-2, każdy lek będzie wymagał obszernych testów i badań klinicznych, zanim zostanie uznany za realny sposób leczenia. Jednak praca superkomputera pomogła zidentyfikować obiecujących kandydatów do podjęcia dalszych badań.

Nasze wyniki nie oznaczają, że znaleźliśmy lekarstwo na COVID-19. Mamy jednak nadzieję, że nasze odkrycia obliczeniowe będą zarówno stanowić podstawę przyszłych badań, jak i ramy, które naukowcy wykorzystają do dalszych badań tych związków. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, czy którykolwiek z nich wykazuje cechy potrzebne do ograniczenia wirusa. – powiedział Jeremy Smith z University of Tennessee

Może Cię zainteresować