×

SpaceX twierdzi, że jego internet satelitarny Starlink zapewnia pobieranie o szybkości 100 mb/s

Jak podaje jeden z pracowników Muska Starlink ma prędkość 100 mb/s. To wystarczająco wydajne łącze do grania w sieci oraz oglądania filmów.

Starlink ma prędkość 100 mb/s

SpaceX twierdzi, że wczesne testy szybko rosnącej floty satelitów zapewniających dostęp do Internetu przynoszą obiecujące wyniki. Wewnętrzne testy wersji beta usługi internetowej z projektu Starlink firmy pokazują, że „bardzo niskie opóźnienia i prędkości pobierania przekraczają 100” megabitów na sekundę. Jak powiedziała Kate Tice, starszy inżynier ds. Certyfikacji SpaceX, podczas transmisji na żywo z premiery Starlink:

Oznacza to, że nasze opóźnienia są wystarczająco niskie, aby grać w najszybsze gry wideo online, a nasze prędkości pobierania są wystarczająco szybkie, aby przesyłać strumieniowo wiele filmów HD jednocześnie i nadal mieć wolne łącze.

Starlink ma prędkość 100 mbs

Inicjatywa Starlink ma nadzieję, że ostatecznie wyśle ​​na orbitę dziesiątki tysięcy satelitów szerokopasmowych, otaczając Ziemię przystępnym cenowo szybkim Internetem. Dyrektor generalny SpaceX Elon Musk powiedział, że ma nadzieję, że Starlink obejmie obszary wiejskie i odległe online. Ciekawe co na to Amazon, który także planuje wystrzelić internetowe satelity.

Projekt powoli się rozwija

Już teraz firma wypuściła ponad 700 satelitów. Tice ogłosiła również, że SpaceX niedawno zakończył test dwóch satelitów na orbicie wyposażonych w łącza międzysatelitarne — nieformalnie zwane „laserami kosmicznymi”. Dzięki tej technologii satelity Starlink mogą przesyłać dane bezpośrednio do siebie na orbicie, zamiast przesyłać je na ziemię iz powrotem:

Dzięki tym laserom kosmicznym te satelity Starlink były w stanie przesłać setki gigabajtów danych. Kiedy te lasery kosmiczne zostaną w pełni wdrożone, Starlink będzie jedną z najszybszych dostępnych opcji przesyłania danych na całym świecie.

https://twitter.com/SpaceX/status/1301505913044439042

Dodała, że ​​Starlink jest „na dobrej drodze” do pierwszej fazy prywatnych testów beta i planuje wprowadzić bardziej publiczny program testów jeszcze w tym roku. Firma już zaczęła docierać do osób, które zgłosiły się do udziału w programie beta. Oficjalny start był przełomowym momentem: SpaceX wystrzeliło 180 satelitów w zaledwie jeden miesiąc, co jest rekordową liczbą w tak krótkim czasie. Po wystrzeleniu co najmniej 300 kolejnych satelitów firma planuje pełniej uruchomić Starlink. „Aby system był ekonomicznie opłacalny, optymalna jest konstatacja rzędu 1000 satelitów” – powiedział Musk w maju 2019 roku.

W sumie firma zwróciła się do rządu o pozwolenie na umieszczenie na orbicie łącznie 42 000 satelitów. Wszystko w celu utworzenia „megakonstelacji” wokół Ziemi.

Może Cię zainteresować