10 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa telefonu
Zebraliśmy dla was dość proste sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa telefonu, które pozwolą wam zapewnić większą ochronę przed utratą wrażliwych danych.
Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa telefonu
Użytkownicy smartfonów polegają na swoich urządzeniach praktycznie we wszystkim: biznesie, zakupach, komunikacji, rozrywce, a lista ciągle się wydłuża. Jak wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku 93 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych, 72,7 proc. ma dostęp do Internetu (z czego 90,7 proc. korzysta z niego poprzez telefon). Jednak pomimo naszego uzależnienia od telefonów wielu z nas nie używa ich bezpiecznie. Dlatego warto sobie wziąć do serca kilka przydatnych porad.
10. Zablokuj ekran główny
Zablokowanie ekranu głównego jest oczywistym sposobem na zachowanie prywatności prywatnych informacji i może uchronić Cię przed niepożądanym spojrzeniem przeglądającym telefon. I może być naprawdę zbawienne w przypadku pozostawienia gdzieś telefonu bądź kradzieży.
9. Wyłącz Bluetooth i Wi-Fi, gdy ich nie używasz
Hakowanie kanałów Bluetooth to częsta forma włamania, którą wykorzystują hakerzy do naruszania twojej prywatności. Często bluetooth iPhone’ów i Androidów jest domyślnie włączony i chociaż może to zaoszczędzić ci kilku kliknięć, to może to również stanowić problem dotyczący bezpieczeństwa. Pamiętaj też, aby dokładnie sprawdzić, z którymi urządzeniami się łączysz, zwłaszcza gdy nie jest to Twój własny Bluetooth lub łączysz się po raz pierwszy.
8. Nie rób jailbreaking’u lub rootowania
Jailbreaking twojego iPhone’a lub rootowanie Androida ma wiele atrakcyjnych korzyści, takich jak możliwość dostosowania telefonu, wydłużenia żywotności baterii lub pobrania niezatwierdzonych aplikacji. Ale zastanów się dwa razy, zanim to zrobisz – praktyka może również narazić Twoje urządzenia na ataki.
7. Szyfruj hotspoty, aby nie były używane przez inne urządzenia
Hotspoty ułatwiają Ci życie, zapewniając Wi-Fi na wyciągnięcie ręki, gdziekolwiek jesteś. Jednakże mogą być także zagrożenie, jeśli nie są chronione. Dzieje się tak, ponieważ hotspoty mogą umożliwiać nieznajomym dostęp do danych i plików na telefonie, tablecie i laptopie bez Twojej wiedzy. Chroń się przed tym, wybierając silne szyfrowanie lub proces kodowania wiadomości dla swojego punktu dostępu.
6. Regularnie aktualizuj oprogramowanie telefonu
Możesz uniknąć akceptowania tych powiadomień o aktualizacjach telefonu jak zarazę, ale stałe aktualizacje mogą znacząco zmniejszyć ryzyko włamania do telefonu.
5. Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego
Ten element systemu bezpieczeństwa dwukrotnie sprawdza, czy Twoja tożsamość jest legalna, zanim zezwolisz na korzystanie z określonego konta, takiego jak poczta e-mail. Powszechną formą uwierzytelniania dwuskładnikowego jest takie, które generuje kod czasowy, który jest wysyłany na Twój telefon w wiadomości tekstowej. Kod nadaje się do jednorazowego użytku, a po jego wprowadzeniu można uzyskać dostęp do konta.
4. Unikaj ładowania telefonu w portach publicznych
To może być trochę bolesne odkrycie, ale ładowanie telefonu w publicznych stacjach ładowania — takich, które można znaleźć na lotniskach, stacjach tranzytowych, samolotach, centrach konferencyjnych i handlowych — może narazić Cię na naruszenie bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ połączenie z portem publicznym to coś więcej niż ładowanie telefonu — to także przesyłanie danych. Jeśli dojdzie do włamania, haker może uzyskać dostęp do Twoich e-maili, SMS-ów, zdjęć i kontaktów.
3. Użyj VPN
Wirtualne sieci prywatne (VPN) umożliwiają użytkownikom nawiązywanie bezpiecznego połączenia za pośrednictwem sieci prywatnej przez Internet. Umożliwiają one użytkownikom wysyłanie i odbieranie danych w sieciach publicznych lub współdzielonych bez możliwości ich przeglądania przez nieuprawnionych użytkowników. VPN zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość danych, przypisując tymczasowy adres IP i ukrywa Twój prawdziwy adres IP przed każdą witryną lub wiadomością e-mail, z którą się łączysz. Zasadniczo dodają dodatkową warstwę ochrony między tobą a hakerami.
2. Przechowuj hasła w zaszyfrowanych plikach
Jeśli masz kłopot z zapamiętywaniem haseł, to nie zapisuj ich np. w notatniku. Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania lub przechowywania poufnych danych w telefonie jest użycie jakiejś formy aplikacji chronionej hasłem do przechowywania danych w środku.
1. Zwracaj uwagę w co klikasz na telefonie
Niejednokrotnie zdarza nam się wchodzić na „dziwne strony” internetowe. W przypadku telefonu to bardzo niebezpieczna praktyka, albowiem nigdy nie wiadomo na co zezwalamy, klikając przycisk umożliwiający nam dostęp do witryny. Należy także czyścić regularnie telefon, pozbywając się wszelkich ciasteczek i innych niepotrzebnych materiałów. I nie pobieraj aplikacji z „niezaufanego źródła” – to może doprowadzić do udostępnienia twoich poufnych danych.