×

Twórcy zabawek Star Wars zaczynają produkować roboty dla policji i wojska

Sphero to firma, która zyskała dużą sławę dzięki produkcji zabawek-droidów z Gwiezdnych Wojen. Teraz zajmie się produkcją robotów wojskowych i policyjnych.

Sphero zaprojektuje roboty do niebezpiecznych zadań

Sphero to firma zajmująca się robotyką konsumencką, a najbardziej znana jest z produkcji zdalnie sterowanych zabawek BB-8 i R2-D2 dla Disneya. Kilka dni temu ogłosiła, że wyodrębniła nową firmę zaspokajającą potrzeby robotów pierwszej pomocy, organów ścigania i klientów wojskowych.

W komunikacie prasowym pojawiła się informacja, o nominacji Paula Copioli na nowego dyrektora generalnego Sphero. Dyrektor wykonawczy jest weteranem branży, który pracował w VEX Robotics, gigamencie robotyki przemysłowej Fanuc i Lockheed Martin. Ostatnio był prezesem i dyrektorem ds. Operacyjnych littleBits, kiedy startup został przejęty przez Sphero.

Sphero

Według komunikatu firma Six „wykorzysta doświadczenie wykorzystane do wprowadzenia na rynek ponad 4 milionów robotów w Sphero”, aby stworzyć produkty, które oferują „lekkie, ale wysoce zaawansowane rozwiązanie robotyczne, zapewniające realne wsparcie. Chodzi o służby takie jak policja, straż pożarna, wojsko i inni wykonujący niebezpieczne prace.”

Marka znana z droidów Star Wars

Co prawda Sphero zostało założone w 2010 roku, ale dopiero 7 lat później zyskało naprawdę spory rozgłos. Wszystko za sprawą uzyskania licencji Gwiezdnych Wojen. Firma wyprodukowała zaawansowane roboty, które cieszyły się ogromnym powodzeniem na rynku. Potrafiły być niezależne oraz w prosty sposób obsługiwało się je za pomocą smartfona. Wspominaliśmy o nich przy okazji artykułu „Gwiezdne Wojny to nie tylko miecze świetlne! To także droidy, które można przygarnąć do domu„.

Niestety dla konsumentów produkcja robotów Disneya wygasła w 2018 roku z powodu zakończenia umowy licencyjnej z korporacją. Od tego czasu koncentruje się na budowie robotów edukacyjnych dla STEM, w tym programowalnego RVR. Zainwestowanie w inną gałąź branży może być skutecznym sposobem, aby ponownie zaistnieć na rynku.

Macie w swoim domu takiego droida?

Źródła: www.theverge.com, www.slashgear.com, techcrunch.com
Fotografie: twitter.com, Pixabay

Może Cię zainteresować