×

Sztuczna inteligencja może tworzyć obrazy na podstawie twoich myśli

Sztuczna inteligencja to w ostatnich latach jedna z najbardziej rozwijanych technologii. Ostatnio zespół naukowców ogłosił, że ich SI tworzy obrazy z myśli.

AI tworzy obrazy z myśli człowieka

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach stworzył nowatorski interfejs mózg-komputer. Potrafi on w pewnym sensie dowiedzieć się, o czym myśli dana osoba. Na podstawie tego może wygenerować obraz na podstawie to, co ta osoba ma na myśli. Dzięki interpretacji sygnałów mózgowych nowy system sztucznej inteligencji (AI) był w stanie wygenerować ogólne obrazy twarzy, które pasowały do ​​cech, o których myśleli uczestnicy badania.

AI tworzy obrazy

Wcześniej opracowano interfejsy mózg-komputer, które pozwalają ludziom pisać słowa lub przesuwać kursor na ekranie za pomocą samych myśli. Przyszłe postępy w tej dziedzinie mogą radykalnie poprawić jakość życia osób cierpiących na określone niepełnosprawności. Sztuczna inteligencja, która może bezbłędnie interpretować i transmitować myśli danej osoby, przywróciłaby zdolność komunikowania się w przypadkach, w których została ona utracona. Jest to jednak marzenie przyszłości, jednakże fińscy naukowcy zrobili krok w jego realizacji.

Pierwsze testy są zadowalające

Zespół zwerbował 31 uczestników, którym pokazano serię obrazów ludzkich twarzy podczas rejestrowania elektrycznej aktywności ich mózgu. Następnie poproszono ich o skupienie się na określonych cechach, takich jak uśmiechnięte twarze lub starsze twarze. Z kolei ich elektroencefalogram (EEG) był wprowadzany do sieci neuronowej. Komputer był następnie w stanie rozpoznać pewne wzorce aktywności. Pojawiały się, wówczas gdy dana osoba zobaczyła twarz pasującą do tego, czego szukała. Sprzęt wykorzystał te dane do zbudowania obrazu typów twarzy, które miała na myśli.

AI tworzy obrazy

Na podstawie tych informacji interfejs był w stanie wygenerować nowe obrazy twarzy. Zawierały one odpowiednie cechy, ze wskaźnikiem sukcesu wynoszącym 83 procent. Pełny opis eksperymentu został opublikowany w czasopiśmie Scientific Reports. Oprócz pomocy osobom mającym problemy z komunikacją naukowcy twierdzą, że technologia ta może kiedyś zostać wykorzystana, aby pomóc ludziom tworzyć. Jak tłumaczy autor badania Tuukka Ruotsalo:

Jeśli chcesz coś narysować lub zilustrować, ale nie jesteś w stanie tego zrobić, komputer może pomóc ci osiągnąć cel. Może po prostu zaobserwuje twoje skupienie uwagi i przewidzi co chcesz stworzyć. Technika ta nie rozpoznaje myśli, ale raczej reaguje na skojarzenia. Tak więc nie jesteśmy w stanie ustalić tożsamości konkretnej starszej osoby o której myślał uczestnik.

Ta technologia jest wciąż na wczesnym etapie i może jedynie rozróżniać tylko pewne elementy. Mowa tutaj o takich szczegółach jak wiek, kolor skóry czy to, czy osoba się uśmiecha. Autorzy badania twierdzą, że ich praca jest znacząca, ponieważ udowadnia, że ​​komputer może być wyszkolony w odczytywaniu subiektywnych myśli opartych na EEG.

Twórcy mają nadzieję, że ich technologia posłuży do stworzenia interfejsu, który będzie w stanie rozszyfrować bardziej subtelne elementy myśli danej osoby.

Źródła: www.nature.com

Może Cię zainteresować