×

Ten robot jest 500% wydajniejszy niż człowiek i naraża tysiące osób na utratę pracy

Poznajcie SAMa, robota stworzonego przez nowojorską firmę Construction Robotics. Nazwa pochodzi od Semi-Automated Mason, a robot jest w stanie ułożyć 3000 cegieł dziennie.

SAM pracuje 500% wydajniej niż ludzie, przez co na utratę pracy narażone jest tysiące osób.

Również rozbieżność w kosztach jest kolosalna. Według raportu Zero Hege, 3000 cegieł sprowadza się do 4,5 centa za sztukę. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 15 dolarów za godzinę, a murarz o średniej wydajności jest w stanie ułożyć około 500 cegieł.

Porównując koszty, obecnie jedna cegła kosztuje firmy budowlane 32 centy. To ponad 7 razy więcej, niż w przypadku zautomatyzowanego pracownika.

Za kilka miesięcy maszyny zostaną wprowadzone do użytku również w Europie. Na chwilę obecną najbardziej zainteresowane są firmy budowlane w Wielkiej Brytanii, jednak adaptacja technologii w innych krajach jest kwestią czasu.

Z drugiej strony SAM nie jest w stanie pracować samodzielnie. Budowniczy nadal muszą podawać cegły na przenośnik taśmowy.

Oprócz tego ktoś nieustannie musi śledzić pracę robota i czyścić nadmiar zaprawy. Jednak nawet w takich okolicznościach wykorzystanie robota do masowej produkcji jest bardzo kuszącą wizją dla wielu firm budowlanych.

Construction Robotics ogłosiła wejście na rynek europejski i finalizuje negocjacje z różnymi firmami budowlanymi.

Częściowa automatyzacja sektora naraża wiele osób na utratę miejsc pracy, a eksperci starają się podkreślić złożoność problemu. Niektóre aspekty procesów budowlanych nadal nie mogą zostać przejęte przez roboty. Takie podejście ma ograniczyć wpływ automatyzacji na pracowników.

SAM jest jednak przykładem tego, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat niektóre zawody staną się mniej dostępne dla ludzi.

Może Cię zainteresować