Rosjanie testują broń do walki w kosmosie. Ma niszczyć satelity

Rosjanie testują broń do walki w kosmosie, przynajmniej tak twierdzi USA oraz Wielka Brytania. Testy są zagrożeniem dla „pokojowego wykorzystania kosmosu.”

Rosjanie testują broń do walki w kosmosie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o testowanie w kosmosie pocisku podobnego do broni, która mogłaby zostać użyta do namierzania satelitów na orbicie. Departament Stanu USA opisał niedawne użycie „czegoś, co wydaje się być rzeczywistą bronią antysatelitarną na orbicie” jako niepokojące. Ministerstwo obrony Rosji powiedziało wcześniej, że używa nowej technologii do sprawdzania rosyjskiego sprzętu kosmicznego.

Rosjanie testują broń do walki

Stany Zjednoczone wcześniej zgłaszały obawy dotyczące nowej rosyjskiej aktywności satelitarnej. Jednakże to pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania oskarżyła Rosję o próby militarne w kosmosie. Niedawno rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że „bardzo nie docenił” zagrożenia, jakie stanowi Rosja. Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych oskarżyły w czwartek Rosję w kwestii przekraczania granic dotyczących testów w kosmosie. Chodzi o testy broni antysatelitarnej z jednego z jej satelitów na orbicie. W oficjalnym oświadczeniu napisano:

W dniu 15 lipca, Rosja wstrzykuje nowego obiektu na orbitę z Kosmosu 2543. Rosja wypuściła ten obiekt w pobliżu innego rosyjskiego satelity, który jest podobny do działań na orbicie prowadzonej przez Rosję w 2017 roku i niezgodny z zadeklarowaną przez system misją satelity inspekcyjnego.

Oficjalna reakcja ze strony przedstawicieli USA

W czwartkowym oświadczeniu zastępca sekretarza stanu USA ds. Bezpieczeństwa międzynarodowego i nieproliferacji (kwestie dotyczące broni jądrowej przyp. red.), Christopher Ford, oskarżył Moskwę o hipokryzję po tym, jak powiedziała, że ​​chce ona rozszerzyć kontrolę w kwestii zbrojeń w kosmosie:

Moskwa dąży do ograniczenia możliwości Stanów Zjednoczonych, nie mając jednocześnie wyraźnego zamiaru wstrzymywania własnego programu kontr-kosmicznego. Działania takie jak ta zagrażają pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Powoduje to także tworzenie złomu kosmicznego, który może stanowić zagrożenie dla satelitów i innych obiektów kosmicznych. Są one dziś niezbędne do funkcjonowania dzisiejszego świata. Wzywam Rosję do odpowiedzialności i unikania dalszych testów tego typu.

W ostatnim czasie coraz to nowe państwa dołączają do wyścigu w kosmos. Niedawno Zjednoczone Emiraty Arabskie z powodzeniem wysłały sondę na Marsa. ZEA nie ukrywa także, że już jest zaplanowana kolonizacja Czerwonej Planety. Chińczycy także mają szeroko zakrojone plany dotyczące przestrzeni kosmicznej, zaś Stany Zjednoczone „wracają do gry” za pośrednictwem Starlinka.

Czy będziemy świadkami rewolucji kosmicznej?

Rosjanie testują broń do walki
Twitter