×

Japończycy stworzyli robotyczne dziecko, które jest w stanie "odczuwać ból i pokazywać emocje"

Japończycy stworzyli odpowiednio przerażającego robota, który wygląda jak małe dziecko i może „odczuwać” ból.

Robotyczne dziecko

Odczuwanie bólu może wydawać się okrutnym darem dla robota, szczególnie jeśli wygląda jak małe dziecko, ale naukowcy twierdzą, że może to pomóc innym robotom zrozumieć i wczuć się w emocje ludzkich towarzyszy.

Specjaliści z Uniwersytetu w Osace opracowali syntetyczną skórę, która zawiera czujniki wykrywające nawet subtelne zmiany ciśnienia. Oznacza to, że wyczuwany jest zarówno lekki dotyk, jak i silny cios.

Affetto

Ten sztuczny układ nerwowy wykrywający ból został połączony z robotycznym dzieckiem, które było w stanie reagować na poszczególne doznania za pomocą różnych wyrazów twarzy. Minoru Asada przedstawił pracę zespołu na American Association for Advancement of Science w Seattle.

Robotyczne dziecko zostało nazwane Affetto i w zasadzie nie jest szczególną nowością. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane w Osace w 2011 roku. W tym czasie była to tylko realistyczna głowa zdolna do wyrażania różnych wyrazów twarzy, jak marszczenie brwi i uśmiech.

„Ludzkie” roboty

Wizualizacja emocji była możliwa dzięki miękkiemu skóropodobnemu materiałowi pokrywającemu robota, który porusza się przy użyciu 116 różnych punktów twarzy. Affetto jest nieco nowszą wersją.

Najnowszy projekt nadał robotycznemu chłopcu wygląd dziecka oraz ciało ze szkieletem pokrytym sztuczną skórą, który również zawiera czujniki dotykowe reagujące na dotyk i ból. Wynalazek z pewnością nie każdego jednak zachwyca.

Plany na przyszłość

Ostatecznym celem stworzenie bardziej realistycznych i społecznych robotów, które będą zdolne do głębszych interakcji z ludźmi. Japonia planuje wprowadzić robotycznych towarzyszy do domów opieki, szkół i biur.

Jest to sposób na poradzenie sobie ze starzejącą się populacją i malejącą siłą roboczą. Również niektóre stany USA eksperymentują z robotami do patrolowania ulic, w tym przypadku rezultaty są jednak mocno mieszane.

Może Cię zainteresować