×

Po raz pierwszy wystrzelono w kosmos rakietę w całości zbudowaną przez studentów

Grupa studentów z Rocket Propulsion Lab (RPL) z University of Southern California stała się pierwszym zespołem, któremu udało się zaprojektować rakietę, zbudować i pomyślnie wystrzelić ją w kosmos.

Rakieta zbudowana przez studentów

Rakieta zbudowana przez studentów została wystrzelona rankiem 21 kwietnia z portu kosmicznego America w Nowym Meksyku.

Traveller IV osiągnął apogeum na 103571 metrów, co czyni go rekordzistą wysokości wśród rakiet, które zostały zaprojektowane i stworzone przez uczniów. Maksymalna prędkość rakiety wynosiła 5452 kilometrów na godzinę.

Możemy powiedzieć z 90-procentową pewnością, że najnowsza rakieta Traveler IV pokonała linię Kármána, która uznawana jest za granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią. – powiedział Neil Tewskbury, oficer operacyjny RPL

Linia Kármána

Nazwana na cześć węgiersko-amerykańskiego matematyka i inżyniera lotnictwa, Theodorea von Kármána, linia znajduje się na wysokości około 100 kilometrów nad poziomem morza. Jest powszechnie uważana za „krawędź” kosmosu, gdyż na tej wysokości atmosfera jest zbyt rzadka, by wspierać komercyjne loty.

Jednak nie ma ścisłej granicy, gdzie dokładnie występuje linia Kármána – wraz z wysokością atmosfera staje się cieńsza, więc definicje są dość dowolne. Z pewnej perspektywy, linia Kármána i podróż Travellera IV jest 10 razy wyższa niż lot komercyjnym samolotem.

Początki

Rakieta zbudowana przez studentów i sam lot to ogromny sukces, nie obyło się jednak bez niepowodzeń. Zarówno Traveler I, jak i Traveler II eksplodowały tuż po starcie. Traveller III prawie dotarł do celu jesienią 2018 roku, jednak tuż po starcie pojawiły się problemy komunikacyjne.

W grudniu zespół studentów powrócił do laboratorium i rozpoczął prace nad Travelerem IV. Ci sami uczniowie obecnie pracują nad nowym projektem, by pobić własny rekord za pomocą pojazdu napędzanego płynem.

Po prawie 15 latach i milionach godzin, zespół w końcu osiągnął swój cel, którym było zaprojektowanie i zbudowanie rakiety przez studentów i wysłanie jej poza linię Kármána.

Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na to, czym jeszcze zaskoczą nas studenci z RPL

Może Cię zainteresować