×

Projekt HIVE czyli ekologiczne domy w kształcie plastrów z pszczelego ula

Projekt HIVE prezentuje się niezwykle. Nie chodzi tylko o futurystyczny wygląd, ale także że cały projekt jest w pełni ekologiczny.

Wsparcie przyrody

Projekt HIVE to skrót od „Human-Inclusive & Vertical Ecosystem” (uwzględniający ludzi pionowy ekosystem). Plan zakłada stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, która obejmuje zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty wspólne oraz lokalne systemy wytwarzania żywności i energii.

Projekt HIVE

W zamyśle cały projekt ma promować także spójność społeczną i wspierać regenerację przyrody. Budynki będą projektowane nie tylko z uwzględnieniem potrzeb ludzi, ale także istniejącego miejsca oraz lokalnej flory i fauny. Według twórców idealnym miejscem startu dla projektu HIVE byłby teren zdegradowany, który zostałby poddany odnowie biologicznej w miarę rozwoju społeczności.

Domy w kształcie plastrów

Sześciokątne moduły byłyby prefabrykowane poza placem budowy, gdzie byłyby połączone razem z pomocą mieszanki wytworzonej z konopi przemysłowych pochodzących z lokalnych źródeł i naturalnego spoiwa, które zapewnia również silne właściwości izolacyjne.

Projekt HIVE

W trakcie rozrostu całej struktury można szybko dodawać więcej modułów przy minimalnym wpływie na całokształt projektu. Pod koniec cyklu życia danego budynku zasilanego energią słoneczną biodegradowalne materiały budowlane można łatwo zutylizować, a pozostałe elementy można ponownie wykorzystać w nowej konstrukcji.

Jak tłumaczą twórcy projektu HIVE:

HIVE łączy w sobie właściwości plastra miodu z kształtem archetypowego domu. Tworzy to nowy, hybrydowy typ przestrzeni życiowej, będący w stanie połączyć wydajność natury z pomysłowością człowieka. Zamierzamy zapewnić HIVE szerokie spektrum współwłasności i współdzielonych obiektów, które umożliwią jednostkom, rodzinom i społecznościom samowystarczalność.

Projekt HIVE

Pomysłodawcy podkreślają, że chodzi także o jednoczesne umożliwienie władzom lokalnym i administracji ograniczenie potrzeby inwestycji publicznych. Mają to zapewnić gotowe zestawy części oraz modułów, które będzie można dopasować do lokalnych potrzeb.

Projekt HIVE prezentuje się naprawdę dobrze. Pytanie tylko, czy jego zamysł zostanie zrealizowany.

Źródła: inhabitat.com, gianlucasantosuosso.com

Może Cię zainteresować