Reklama

Program Loyal Wingman to program, który tworzy drony sterowane przez SI

Program Loyal Wingman zakłada wprowadzenie dronów bezzałogowych, które mają wspierać myśliwce. Jego próby są aktualnie prowadzone na terenie Australii.

Program Loyal Wingman

Boeing ujawnił, że poczynił postępy w pierwszym prototypie swojego nowego drona dla Royal Australian Air Force. Firma planująca z siedzibą w Chicago ogłosiła nowy kamień milowy 8 kwietnia 2020 r. Wcześniej firma ujawniła jedynie, że zakończyła większość prac nad kadłubem drona 10 lutego 2020 r.

Reklama

Oddział Boeinga w Australii z siedzibą w Brisbane jest kierując projektem, znanym również jako Airpower Teaming System (ATS). Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano go w lutym 2019 r. Jest on elementem Programu Rozwoju Zaawansowanego Loyal Wingman. W założeniach maszyny mają być sterowane przez AI i nie wymagać ingerencji ze strony pilotów bądź obsługi naziemnej. Będą na bieżąco analizować sytuację i wspierać działania wojenne wszelkimi dostępnymi środkami.

Jak powiedział premier Australii Scott Morrison jest to ważne osiągnięcie w dziedzinie obronności jego kraju i ma nadzieję, że będzie on służył ochronie narodu:

To naprawdę historyczny moment dla naszego kraju i australijskich innowacji w dziedzinie obronności. Loyal Wingman będzie odgrywał kluczową rolę w badaniu kluczowych zdolności, których nasze siły powietrzne potrzebują, aby chronić nasz naród i jego sojuszników w przyszłości.

Polska także będzie posiadała takie maszyny?

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zainteresowanie nowoczesnymi dronami wojskowymi i partnerem w tej kwestii miałaby być firma Lockheed Martin. Projekt „Harpi Szpon” to rozszerzenie programu „Harpia” w ramach którego zakupiono amerykańskie myśliwce F-35. Nowy program skupia się na dronach wojskowych, które mają bezpośrednio wspierać nowe myśliwce. Cały projekt znajduje się w Programie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2021-35.

Reklama

Oddziały wojskowe na całym świecie coraz śmielej inwestują w drony oraz roboty wojskowe.

Reklama