×

29 lat temu wystartowała pierwsza strona internetowa. Przekonaj się jak wyglądała

Pierwsza strona internetowa była niezwykłym i przełomowym wynalazkiem. I pomyśleć, że jej celem było tylko gromadzenie informacji.

Wszystko zaczęło się od frustracji

W latach 80. ubiegłego wieku Tim Berners-Lee był sfrustrowany sposobem w jaki informacje były udostępniane i przechowywane w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Zauważył, że poza nieefektywną dystrybucją, cenne informacje zatracano, głównie z powodu dużej rotacji personelu. Dochodziło nawet do tego, że w nagłych sytuacjach trzeba było wszczynać dochodzenie i szukać, kto miał dostęp do danych pewnych projektów, które porzucono lub z nich zrezygnowano.

Pierwsza strona internetowa

Różne działy CERN-u wykorzystywały oprogramowanie napisane w różnych językach programowania, które do tego działały na różnych systemach operacyjnych. To czyniło transfer informacji uciążliwym i czasochłonnym. W odpowiedzi na te irytacje w 1989 roku Berners-Lee postanowił stworzyć coś do tej pory niespotykanego.

Pierwsza strona www

Zasugerował, że zmieni świat w kwestii zarządzania informacjami. W swoim  Information Management: A Proposal opisywał system, w którym różne działy CERN mogły opublikować badania, a wszyscy inni pracownicy mieliby do nich dostęp.

Pierwsza strona internetowa

System używałby hipertekstu, aby umożliwić ludziom publikowanie i czytanie informacji na dowolnym komputerze. To był początek sieci World Wide Web. Pierwsza strona internetowa została uruchomiona 29 lat temu, 6 sierpnia 1991 roku.

Niestety to tylko rekonstrukcja projektu

Niestety powyższy link prezentuje inną stronę niż oryginalną wizję z sierpnia 1991 roku. Nie zachowały się żadne zrzuty ekranów czy pliki związane z pierwszą stroną internetową na świecie. Najwcześniejsza wersja strony www pochodzi z 1992 roku i to właśnie ona jest prezentowana na pamiątkowej witrynie internetowej.

Posiadamy informację kiedy oraz w jaki sposób powstała pierwsza strona internetowa. Jednakże oryginalny projekt tego systemu zaginął. To zakrawa na ironię, gdyż opracowano ją w celu zapobiegania utracie informacji.

Pomimo wszelkich prób nie udało się odnaleźć oryginalnego pliku. Wciąż pozostaje nadzieja, że znajduje się on na jakieś zaginionej dyskietce na czyimś strychu…

Może Cię zainteresować