×

Orange Polska ucina podwyżki pracowników, ale obiecuje mniejszą ilość zwolnień

Orange ucina podwyżki pracowników w zamian za mniejszą ilość wypowiedzeń. Ma to związek bezpośredni z pandemią koronawirusa.

Orange obniża podwyżki pracowników

W trakcie dyskusji ze związkami zawodowymi doszło do tego, że Orange obniża podwyżki pracowników. 23 czerwca 2020 roku, zarząd zakończył negocjacje i ustalono nowe wytyczne na rok 2020/2021. Pierwotna podwyżka wynosiła 3,5%, ale teraz firma zmniejszyła ją do 1%. Jednakże zadecydowano także, że limit odejść pracowników w bieżącym roku będzie niższy.

W umowie Społecznej ustalono, że maksymalnie ilość osób zwolnionych to 1250 w bieżącym roku. Zaznaczono także, że limit nie musi być wykorzystany. Kwestia wysokości odpraw oraz dodatkowych odszkodowań dla odchodzących pracowników nie uległa zmianie.

Orange obniża podwyżki pracowników

Firma tłumaczy się ze swojej decyzji

Telekom zaznacza, że zmiany w umowie społecznej są związane z obecną pandemią. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy podjęto je „w celu częściowego zrekompensowanie negatywnego wpływu pandemii Covid-19 na realizację celów biznesowych Orange Polska”.

W roku 2021 zaplanowano podwyżki poziomie nie niższym niż 3,5% przy założeniu, że podwyżki obejmą nie mniej niż 40 % pracowników. W 2019 roku stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Orange Polska wynosiło 12 376 etatów. Jak podaje serwis telko.in w latach 2016 do 2019 ok. 4,4 tys. pracowników po uzgodnieniu odeszło z Orange Polska.

Co sądzicie o takiej decyzji?

Źródła: gsmonline.pl, www.wirtualnemedia.pl, www.pulshr.pl

Może Cię zainteresować