×

Opłata za kontakt z policją? Tak, nalicza ją operatorzy komórkowi

Komendy Policji w całym kraju zmieniły numery telefonów stacjonarnych. To spowodowało, że u operatorów pojawiła się opłata za kontakt z policją.

Opłata za kontakt z policją

Zgodnie ze zmianami MSWiA, w lutym tego roku, wszystkie komisariaty zmieniły swój numer telefonu. Pierwszymi cyframi są teraz „47” po których wpisujemy kolejne dwie cyfry wskazujące na województwo danej komendy. Ma to ułatwić odnajdywanie i kontakt z poszczególnymi siedzibami mundurowych na terenie danego województwa.

Opłata za kontakt z policją

Jak podaje serwis telepolis.pl, niektórzy operatorzy naliczają opłatę w trakcie połączeń z policją. Do tego grona zaliczają się Play, T-Mobile oraz Orange. Jednakże warto zaznaczyć, że nie chodzi o darmowe numery alarmowe w postaci 112 czy 997. Mowa tutaj o bezpośrednim kontakcie z wybraną komendą. Play poinformował o naliczaniu opłaty i pojawiła się ona na stronie play.pl w sekcji Komunikaty, z dn. 28 lutego 2020 roku pt. „Połączenia głosowe do sieci MSW”:

W odróżnieniu od numerów alarmowych takich jak np. 112 czy 997, prefiks 47 jest numerem specjalnym do sieci niegeograficznej, rozliczanym według stawki za połączenia głosowe z numerami specjalnymi, zgodnie z zapisami zawartymi w cenniku danej oferty.

Opłata za kontakt z policją

Operatorzy odpowiedzieli na zapytania dziennikarzy

Ile przyjdzie nam zapłacić za kontakt z mundurowymi? Jak się okazuje wszystko determinuje nasza umowa oraz usługi jakie w jej ramach posiadamy. Serwis telepolis.pl otrzymał odpowiedzi ze strony rzecznika sieci Play:

Połączenia na nowe stacjonarne numery policyjne zaczynające się od cyfr 47 są traktowane w sieci Plus bez zmian, czyli tak samo ja miało to miejsce wcześniej. Wcześniej był to lokalny numer stacjonarny i płaciło się jak za połącznie na stacjonarny. Teraz jest tak samo, tyle, że ze zmienionym kierunkowym. Oznacza to, że jeżeli klient korzysta z usługi połączeń bez limitu na numery stacjonarne, to nie zapłaci dodatkowo za telefon wykonany np. do swojego komisariatu. Jeżeli nie ma takiej usługi, to zapłaci zgodnie z cennikiem swojej promocji/oferty za połączenie na numer stacjonarny, czyli 0,29 zł za minutę.

Opłata za kontakt z policją

Oraz operatora sieci Orange:

Dla Klientów ofert komórkowych Orange Polska połączenia rozpoczynające się na 47 są traktowane jak połączenia do sieci stacjonarnych, więc jeśli klient w ramach swojego abonamentu ma takie połączenia darmowe, to za połączenia z nr Policji również nic dodatkowo nie zapłaci.

Warto pamiętać, że zmiana regulaminu, z którą się nie zgadzamy, daje nam możliwość rozwiązania umowy z operatorem.

Może Cię zainteresować