Fizycy przypadkowo odkryli nowy stan skupienia materii, który może zmienić oblicze technologii

Minęły czasy, gdy klasyczne stany materii miały kluczowe znaczenie. Ciała stałe, gazy, ciecze i plazmy od dawna nie są głównym tematem zainteresowań naukowców.

Przypadkowe odkrycie

Zaobserwowano wiele nowych stanów złożonych, często w ekstremalnych warunkach, jak choćby kondensat Bosego-Einsteina, czy materię zdegenerowaną. Zespół naukowców z Northeastern University w Bostonie mógł przypadkowo natknąć się na nową materię w temperaturze pokojowej.

Materiał może przyczynić się do nowego sposobu manipulowania ładunkiem elektrycznym, stwarzając nowe możliwości dla nowoczesnej technologii. Dotychczasowe odkrycia zostały opisane w czasopiśmie Nanoscale.

Kusi mnie, by powiedzieć, że jest to prawie jak nowa faza materii. Może to zmienić sposób wykrywania i przekazywania sygnałów. Może to zmienić sposób przechowywania informacji, a także stwarza możliwości, o których jeszcze nawet nie pomyśleliśmy. – oświadczył Swastik Kar, profesor fizyki w Northeastern University w Bostonie

Nowy stan materii

Kar wraz z zespołem „bawił” się ultra cienkimi warstwami materiałów 2D, które mają zaledwie kilka atomów grubości, gdy nastąpiło niespodziewane odkrycie. Cienka warstwa bizmutu została ułożona na wierzchu warstwy metalu przejściowego.

W materiale, zamiast elektronów odpychających się wzajemnie zgodnie z oczekiwaniami, utworzył się elektroniczny wzór między dwiema warstwami. Nawet po zweryfikowaniu odkrycia za pomocą mikroskopii elektronowej, Kar był przekonany, że to błąd.

Czy kiedykolwiek wszedłeś na łąkę i widziałeś jabłoń z wiszącymi na niej mango? Oczywiście uważaliśmy, że coś jest nie tak. To się nie mogło zdarzyć. – wyjaśnia Kar

Możliwe zastosowanie

Podobne zjawiska obserwowano wcześniej, ale tylko w ekstremalnie niskich temperaturach. Tym razem odkrycia dokonano w temperaturze pokojowej. Powtarzane testy i eksperymenty przyniosły te same wyniki.

Rezultat skłonił innych naukowców do działania, by zrozumieć, w jaki sposób w ogóle może powstać ten szczególny wzór. Okazało się, że ułożenie warstw 2D wraz z kwantowymi czynnikami mechanicznymi spowodowało powstanie dziur, co z kolei umożliwiło wytworzenie ładunków.

Chociaż naukowcy są na wczesnym etapie rozumienia tego zjawiska, są niebywale podekscytowani możliwym wpływem, jaki może mieć ono na przyszłość elektroniki, systemów wykrywania oraz przetwarzania informacji.

Tagi: