Dobre wieści dla użytkowników iPhone’ów. Będzie je można naprawić na terenie Europy!

Naprawa iPhone w Europie już wkrótce będzie możliwa. Wcześniej gwarancja obejmowała co prawda konsumentów, ale musieli oni odsyłać urządzenie za ocean.

Naprawa iPhone w Europie

Apple pod naciskami krajowych rządów w końcu sprawia, że naprawa iPhone w Europie będzie możliwa! Firma opublikowała listę 32 krajów europejskich w których będzie mógł powstać autoryzowany serwis naprawy smartfonów. Firmy te będą posiadać dostęp do oryginalnych części Apple’a oraz szkoleń dla pracowników w zakresie naprawy. Program został uruchomiony w USA w zeszłym roku , a Apple twierdzi, że od tego czasu zarejestrowało się 140 firm z łączną liczbą 700 lokalizacji.

Wcześniej poważne uszkodzenia były naprawiane wyłącznie za oceanem. Wszystko dlatego, że certyfikowane firmy naprawcze działały wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Spowodowało to liczne naciski ze strony przedstawicieli ochrony praw konsumentów oraz samej Unii Europejskiej. Same uzyskanie licencji będzie dużo prostsze, choć i tak partner będzie musiał sprostać licznym wymogom.

Naprawa iPhone w Europie

Spore wymagania dla partnerów Apple’a

Przystąpienie do programu jest bezpłatne, ale Apple twierdzi, że firmy muszą mieć certyfikowanego technika Apple, aby wykonać naprawy. Pełna lista wymagań dla firm jest całkiem obszerna. Wymagane jest także zgoda na zachowanie poufności narzędzi, szkoleń, przewodników serwisowych i diagnostyki Apple. Chociaż są one mniej rygorystyczne niż umowy AASP (Apple Authorized Service Provide), wymagania programu niezależnej naprawy spotkały się z dużą krytyką.

Naprawa iPhone w Europie

Apple twierdzi również, że nadal rozwija program autoryzowanych dostawców usług. Według Apple istnieje obecnie 5000 autoryzowanych punktów naprawy Apple na całym świecie. W samym zeszłym roku trzykrotnie zwiększyła się liczba lokalizacji naprawczych dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Najwyraźniej amerykańska firma zmienia się pod wpływem trendów. Ostatnio Apple pochwalił się, że ich flagowiec będzie tańszy od konkurencji.

Najważniejsze jednak, że naprawa będzie możliwa na terenie Europy, bez konieczności wysyłki aż do USA.

Naprawa iPhone'a w Europie