Reklama

Ministerstwo cyfryzacji chwali się statystykami. Najpopularniejszą usługą online jest kontakt z urzędami

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się wynikami, a statystyki robią wrażenie. Polacy najwyraźniej przekonali się do internetowego kontaktu z urzędami.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się wynikami

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się wynikami i najwyraźniej rozwój cyfrowy, jeśli chodzi o urzędy, zmierza w dobrą stronę. Od początku Polacy wysłali do urzędów ponad 355 tysięcy pism ogólnych. Dzieląc to na poszczególne miesiące: 61 461 w styczniu, 58 257 w lutym ,96 934 w marcu, a w samym kwietniu aż 138 880. Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Reklama

Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej. Aby z niego skorzystać nie potrzebujecie pieczątek, ani teczek. Potrzebujecie za to internetu i profilu zaufanego. Jeśli macie internet, w większości przypadków szybko założycie też profil zaufany.

Na początku 2020 roku Ministerstwo podało także informację, że ponad 40,4% Polaków skorzystało z e-usług. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, albowiem za ich pomocą możemy wysyłać pisma ogólne. W ten sposób można napisać wyjaśnienie, zadać pytanie, złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek. Do takich działań należy jednak założyć profil zaufany, gdzie podajemy swoje dane personalne. Dzięki temu urząd na pewność, że rozmawia z osobą, która wysłała dane pismo.

To nie jedyne udogodnienia jakie planuje Ministerstwo

Na początku tego roku zapowiedziano, że już we wakacje zostanie uruchomiona usługa E-prawo jazdy. Umożliwia to posiadanie dokumentu z uprawnieniami do prowadzenia pojazdu na swoim smartfonie. Dzięki temu nie ma konieczności posiadania fizycznej wersji i w razie kontroli okazujemy je z poziomu aplikacji MObywatel.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się wynikami

Podobnie jest z e-dowodem rejestracyjnym, który jest już dostępny i kierowcy mogą je dodawać do aplikacji. Dodatkowo przypomina ona o zbliżającym się terminie badań technicznych czy o terminie polisy OC. Mamy tam także takie usługi jak MTożsamość czy MLegitymacja szkolna. Z powodu pandemii nie jest zaskoczeniem, że wzrosło zainteresowanie kontaktem online, który niejednokrotnie był jedyną opcją dla wielu Polaków.

Reklama

A czy wy korzystacie z e-usług państwowych?

Reklama