×

Microsoft zwalnia dziennikarzy i zastępuje ich sztuczną inteligencją

Microsoft zastępuje dziennikarzy AI na swoich serwisach. Zwolniono kilkadziesiąt osób, a tworzenie treści zapewnią odpowiednie algorytmy.

Microsoft zastępuje dziennikarzy AI

Microsoft zastępuje dziennikarzy z pomocą AI na serwisach Microsoft News i MSN. Firma chce przetestować nowe rozwiązania i sprawdzić czy AI może zastąpić ludzi na stanowisku dziennikarzy. Jak przekazał rzecznik Microsoft w oświadczeniu:

Jesteśmy w trakcie likwidacji zespołu Microsoft pracującego w PA i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać zainteresowane osoby. Jesteśmy dumni z pracy wykonanej przez Microsoft i wiemy, że dostarczyliśmy wysokiej jakości usługę. Jak wszystkie firmy, regularnie oceniamy naszą działalność. Może to spowodować zwiększenie inwestycji w niektórych miejscach, a od czasu do czasu ponowne wdrożenie w innych. Te decyzje nie są wynikiem obecnej pandemii.

Microsoft zastępuje dziennikarzy AI

Zwolnienia są bezpośrednio związane z pandemią?

Business Insider po raz pierwszy poinformował o zwolnieniach w ubiegły piątek. Twierdzi, że dotyczy to około 50 miejsc pracy w USA. Utrata pracy w Microsoft News wpływa również na zespoły międzynarodowe. The Guardian z kolei donosi, że około 27 osób zostaje zwolnionych w Wielkiej Brytanii po tym, jak Microsoft postanowił wykorzystać sztuczną inteligencją do opracowania artykułów na swoich stronach głównych. W rozmowie z mediami jeden ze zwolnionych pracowników powiedział:

Cały czas czytam o tym, w jaki sposób automatyzacja i sztuczna inteligencja zamierzają przejąć wszystkie nasze zadania. I oto jestem – AI podjęła moją pracę.

Microsoft zaprzecza jakoby zwolnienia miały coś wspólnego z obecną pandemią. Jednakże wiele firm medialnych straciło wiele kontraktów reklamowych, co wpłynęło negatywnie na ich przychody.

Microsoft zastępuje dziennikarzy AI
Źródła: www.theguardian.com, www.theverge.com, www.businessinsider.com

Może Cię zainteresować