×

Microsoft zainwestuje u nas miliardy złotych — nowy projekt jest największą inwestycją technologiczną w Polsce

Microsoft zainwestuje w Polsce kwotę w wysokości miliard dolarów. Ma być to początek wielkiego projektu, który będzie wyjątkowy w tej części Europy.

Microsoft zainwestuje w Polsce ogromne pieniądze

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów, aby stworzyć nowy „cyfrowy region”. Pieniądze te mają pokryć pokryć budowę centrum danych oraz wyszkolenie potencjalnych pracowników. Nową inwestycję dyrektor generalny Microsoft Polska Mark Loughran razem z Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem.

Pierwszym miejscem gdzie takie powstanie takie centrum ma być Warszawa lub jej okolice. W ramach funduszy przewidziano kształcenie ponad ponad 150 tys. pracowników sektoru IT. W tym wypadku nacisk będzie kładziony na rozwój online z wykorzystaniem wirtualnych kursów oraz szkoleń. Chodzi o maksymalnie wykorzystanie możliwości Internetu w dzisiejszych czasach oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Skorzystają nie tylko informatycy, ale także osoby niezwiązane z branżą, ale chcący spróbować w niej sił np. studenci.

Microsoft zainwestuje w Polsce

Pomoc ze strony państwa? Zerowa

Microsoft zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o żadne zwolnienia podatkowe bądź wsparcie ze strony państwa polskiego. Inwestycja o łącznej wartości 4 miliardów złotych ma być w całości pokryta ze środków firmy. Cały projekt to także element inicjatywy Polska Dolina Cyfrowa, w której biorą udział firmy, państwowe instytucje czy uczelnie. Oznacza to, że wiele podmiotów publicznych także będzie korzystało z nowego centrum danych.

Centrum ma się skupić na zadaniach związanych z sektorem publicznym oraz kwestiami takimi jak energetyka czy kwestie ochrony zdrowia. Nacisk będzie kładziony na wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz analizę dużych zbiorów danych (tzw. „Big Data”). Projekt ma być także sporą szansą dla wszystkich małych i średnich firm. To nie pierwsza współpraca Krajowej Chmury z Microsoftem bowiem w ich dostępne są już wszystkie możliwości chmury Microsoft Azure. Udostępnia ona mechanizmy pozwalające przetwarzać dane, a także je składować.

Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 7 lat i jej inicjatorzy pokładają w niej wielkie nadzieje. Mają nadzieję, że Polska stanie się „cyfrowym centrum Europy”.

Może Cię zainteresować