×

To koniec przeglądarki do pobierania przeglądarek. Microsoft wycofuje „Internet Explorera”

Los najbardziej memicznej przeglądarki był przesądzony już w 2015 roku, ale teraz oficjalnie to potwierdzono. Microsoft wycofuje Internet Explorer.

Microsoft wycofuje Internet Explorer

Dlaczego Microsoft wycofuje Internet Explorer? Chodzi oczywiście o pieniądze i zaangażowanie pracowników w cały projekt. W 2015 roku firma Billa Gatesa zaprezentowała nową przeglądarkę o nazwie Edge. Rok później zamknięto Explorera w wersji 8, 9 i 10. Decyzja jest podyktowana także tym, że bezsensowne jest utrzymywanie dwóch programów, które wykonują tę samą funkcję.

Microsoft wycofuje Internet Explorer

Poza tym nie ukrywajmy — rynek jest całkowicie zdominowany przez przeglądarkę Google Chrome. Według najnowszych danych statystycznych na 7 z 10 komputerów wykorzystywana jest przeglądarka od Google’a. Co zabawne Microsoft wykorzystuje napędzający ją silnik Chromium do swojego Edge’a.

Microsoft wycofuje Internet Explorer

Ostatecznie Internet Explorer zakończy żywot 17 sierpnia 2021 roku. Jednak już 30 listopada utraci ważną funkcję. IE 11 po tej dacie nie będzie obsługiwało Microsoft Teams. Z kolei po sierpniowym terminie pozostałe aplikacje i usługi platformy Microsoft 365 nie będą już obsługiwać przeglądarki IE 11. Firma najwyraźniej planuje przejąć większy sektor rynku przeglądarek, stosując niecodzienną taktykę.

Microsoft Edge nie można odinstalować z komputera

Microsoft potwierdził, że ich przeglądarka została integralnym elementem systemu Windows. Oznacza to, że jedyną możliwością jej pozbycia się jest odinstalowanie całego Windowsa. Zapowiedziano także, że nie będzie dostępna starsza wersje Edge’a, więc wszyscy użytkownicy będą zmuszeni korzystać z „obowiązkowej” wersji. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie w tej sprawie:

Rozpoczynając od powszechnej dostępności w styczniu, firma Microsoft zaprzestała migracji klientów systemu Windows ze starszej wersji programu Microsoft Edge do nowej wersji programu Microsoft Edge. Chcemy upewnić się, że wszyscy klienci systemu Windows mają najnowszą przeglądarkę Microsoft Edge dla oferowanych mu funkcji pomocy technicznej i wydajności, prywatności, zabezpieczeń i produktywności.

Microsoft wycofuje Internet Explorer

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge zapewnia użytkownikom pełną kontrolę nad importowaniem danych osobowych ze starszej wersji programu Microsoft Edge. Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge jest zawarta w aktualizacji systemu Windows, więc nie będzie już można jej odinstalować ani korzystać ze starszej wersji programu Microsoft Edge. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, przejdź do witryny internetowej pomocy technicznej Microsoft Edge lub skontaktuj się z pomocą techniczną.

Korzystacie z Microsoft Edge?

Źródła: techcommunity.microsoft.com
Fotografie: Pixabay, Microsoft

Może Cię zainteresować