×

Microsoft przejmuje TikToka? Donald Trump będzie zachwycony

Microsoft przejmuje TikToka i robi to w porozumieniu z rządem Stanów Zjednoczonych. Gigant z Redmond ma zamiar przejąc chińską aplikację.

Rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem

Oficjalne informacje odnośnie trwających rozmów znajdziemy na blogu Microsoftu. Zaskakujący jest fakt, że rząd USA łączy siły z megakorporacją, z którą do niedawna jeszcze toczył spory odnośnie monopolizacji rynku:

Po rozmowie między CEO Microsoft Satyą Nadellą i prezydentem Donaldem J. Trumpem Microsoft jest gotowy do kontynuowania rozmów w celu zbadania możliwości zakupu TikTok. Microsoft w pełni docenia wagę zajęcia się obawami prezydenta. Zobowiązuje się do nabycia TikTok z zastrzeżeniem pełnego przeglądu bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiednich korzyści ekonomicznych Stanom Zjednoczonym, w tym Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych. Szybko przystąpimy do rozmów z firmą macierzystą TikTok, ByteDance, w ciągu kilku tygodni, a w każdym razie do zakończenia tych rozmów nie później niż 15 września 2020 r.

Facebook zostawia wypowiedzi Trumpa

We wspomnianym wpisie znalazło się także zapewnienie, że Microsoft nie ma zamiaru integrować w samo działanie TikToka. Gigant obiecuje jednak, że położy większy nacisk na kwestie prywatności i zabezpieczeń:

Ta nowa struktura będzie opierać się na doświadczeniach, które użytkownicy TikTok obecnie kochają, dodając jednocześnie światowej klasy zabezpieczenia, prywatność i zabezpieczenia cyfrowe. Model operacyjny dla usługi zostałby zbudowany w celu zapewnienia przejrzystości dla użytkowników, a także odpowiedniego nadzoru bezpieczeństwa ze strony rządów tych krajów.

TikTok na celowniku innych państw

Chińska platforma społecznościowa nie ma łatwego życia od kilku miesięcy. Coraz częściej nie tylko się ją oskarża o wykradanie danych, ale eksperci wprost dokumentują w jaki sposób ona to robi. TikTok wprost przyznaje, że udostępnia informacje policji jeśli ta zażąda informacji o konkretnym użytkowniku.

TikTok udostępnia informacje policji

Pierwszym krajem, który zablokował TikToka były Indie, które obecnie toczą wojnę ekonomiczną z państwem Środka. Rząd Indii uważa, że Chiny próbują zmonopolizować rynek i zachęcają obywateli do nabywania krajowych produktów. Jednakże Chińczycy mają bardzo silną pozycję na tym rynku i wątpliwe jest, aby to się zmieniło.

Jeśli Microsoft przejmuje TikToka to oznacza, że Trump może zyskać w oczach swoich wyborców. A wybory w USA odbędą się 3 listopada 2020 roku.

Źródła: www.theverge.com, www.theverge.com, www.cyberdefence24.pl, www.computerworld.pl, www.gry-online.pl

Może Cię zainteresować