5 innowacyjnych wynalazków, za których stworzeniem stoją kobiety. Korzystamy z nich każdego dnia

Bez kobiet świat nie byłby taki sam. To właśnie one stoją za wieloma wynalazkami, które dziś ułatwiają nam życie – od przedmiotów codziennego użytku po przełomowe wynalazki.

Swoją kreatywnością wyprzedzały czasy, w których żyły i bez wątpienia zrewolucjonizowały nasze życie. W końcu kto wyobraża sobie życie bez WiFi?

WiFi

Bezprzewodowy Internet wcale nie jest dziełem genialnych dzieciaków z Doliny Krzemowej. Zawdzięczamy go pięknej Hedy Lamarr, która był aktorką austriacko-żydowskiego pochodzenia.

Między kręceniem filmów dla wytwórni MGM, Hedy oddawała się swojej pasji, którą były wynalazki. We wrześniu 1940 roku Hedy z przyjacielem opracowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych.

By uniemożliwić wrogom przejęcie torpedy, system stworzony przez Hedy wykorzystywał często zmieniające się częstotliwości. Patent został zarejestrowany i udostępniony amerykańskiej armii, ostatecznie jednak FHSS przyczyniło się do powstania WiFi.

Zmywarka

Josephine Cochrane lubiła udzielać się towarzysko, jednak organizowane przez nią przyjęcia generowały całą masę naczyń, które służba często tłukła podczas zmywania. Porcelana była kosztowna, Cochrane zaczęła się więc zastawiać jak temu zaradzić.

W końcu stworzyła urządzenie, które ułatwia czyszczenie naczyń, oszczędza czas i wodę. Zmywarka została opatentowana w 1886 roku. Pierwsze modele były napędzane ręcznie, później jednak zostały wyposażone w silnik parowy. Konstrukcja była jednak bardzo podobna do tych, z których korzystamy dzisiaj.

Centralne ogrzewanie

Ciepły dom w czasie zimowych miesięcy bez konieczności nieustannego dorzucania opału do ognia zawdzięczamy Alice Parker. System gazowego ogrzewania został opracowany w 1919 roku.

Choć oryginalny projekt Alice nigdy nie doszedł do skutku, to właśnie jej pomysł doprowadził do powstania dzisiejszych systemów ogrzewania. Parker była pierwszą osobą, która wpadła na pomysł, by wykorzystać gaz ziemny do ogrzewania budynków.

Pampersy

Raczej żaden rodzic nie wyobraża sobie życia bez pampersów. Niby banalna sprawa, a warto jednak przypomnieć czasy, gdy nie istniały pieluszki jednorazowego użytku.

Młodzi rodzice za tę wygodę mogą podziękować Marion Donovan, która była mamą i również miała dość prania pieluch. Prototyp pampersa powstał z zasłony prysznicowej i z początku nie cieszył się szczególnym powodzeniem.

Marion opatentowała swoje rozwiązanie w 1951 roku, ale właściciele firm (w tamtym czasie głównie mężczyźni) nie byli zainteresowani rozpowszechnieniem produktu. Uważali, że jest absolutnie zbędny. Dopiero w 1961 roku Victor Mills, pracownik Procter&Gamble, odkrył potencjał pampersów.

Piwo

Niby męski napój, a wynaleziony przez kobiety. Zgodnie z wnioskami historyczki Jane Peyton, za odkryciem piwa najprawdopodobniej stoją kobiety z Mezopotamii. To właśnie tam rozpoczęto wytwarzanie piwa.

Chociaż trudno jest dokładnie określić, kto produkcję piwa rozpoczął, nie ulega wątpliwości, że to kobiety głównie zajmowały się „kuchennymi sprawami”, a więc z pewnością coś fermentowały. To z kolei doprowadziło do powstania trunku.

Tak więc kolejny kufel piwa warto wznieść nie tylko za panie, ale także na cześć Ninkasi, sumeryjskiej bogini piwa i browarnictwa.

Tagi: