×

Bardzo małe urządzenie wiatrowe może ładować telefon podczas spaceru

Niezwykły projekt prosto z kraju Środka. Mały i wydajny nanogenerator jest w stanie naładować nasz telefon w trakcie spaceru.

Mała i wydajna turbina wiatrowa

Większość ruchów powietrza na lązie zbyt delikatna, aby napędzać łopaty komercyjnych turbin wiatrowych, ale teraz naukowcy w Chinach zaprojektowali rodzaj „malutkiej turbiny wiatrowej”. Może ona wychwytywać energię wiatru ze słabych podmuchów jak te wytwarzane przez energiczny spacer. Metoda zaprezentowana 23 września w czasopiśmie Cell Reports Physical Science jest tanim i wydajnym sposobem zbierania lekkich bryz jako źródła mikroenergii.

Instytut Nanoenergii i Nanosystemów w Beijing ogłosił, że zaprojektował urządzenie, które może pracować przy prędkości wiatru zaledwie 1,6 metra na sekundę (3,6 mph). W nieruchomy dzień ruch energicznego spacerowicza powoduje większy przepływ powietrza. Jak tłumaczy autor Ya Yang:

Kiedyś umieściliśmy nasz nanogenerator na ramieniu człowieka i przepływ powietrza z wahadłowego ramienia był wystarczający do wytworzenia energii zdolnej naładować telefon.

Całkowicie inna turbina

Nowe urządzenie nie jest technicznie turbiną. Jest to nanogenerator składający się z dwóch plastikowych pasków w rurce, które trzepoczą lub klaszczą, gdy jest przepływ powietrza. Podobnie jak wcieranie balonu we włosy, dwa tworzywa sztuczne stają się naładowane elektrycznie po oddzieleniu od kontaktu. Zjawisko to nazywamy efektem tryboelektrycznym. Wówczas energia elektryczna generowana przez dwa plastikowe paski jest przechwytywana i przechowywana.

Mały i wydajny nanogenerator

Lekka bryza o prędkości 1,6 m/s (3,6 mph) wystarczyła do zasilenia nanogeneratora tryboelektrycznego zaprojektowanego przez Yanga i jego współpracowników. Nanogenerator działa najlepiej, gdy prędkość wiatru wynosi od 4 do 8 m/s co pozwala dwóm plastikowym paskom na synchroniczne trzepotanie. Urządzenie ma również wysoką sprawność konwersji wiatru na energię wynoszącą 3,23%. Ta wartość przewyższa wcześniej zgłaszane wyniki w zakresie odzyskiwania energii wiatrowej. Obecnie urządzenie zespołu badawczego może zasilać 100 diod LED i czujników temperatury.

Naszym celem nie jest zastąpienie istniejącej technologii wytwarzania energii wiatrowej. Naszym celem jest rozwiązanie problemów, których tradycyjne turbiny wiatrowe nie mogą rozwiązać. W przeciwieństwie do turbin wiatrowych, które wykorzystują cewki i magnesy, gdzie koszty są stałe, możemy wybierać i wybierać tanie materiały do ​​naszego urządzenia. Nasze urządzenie można również bezpiecznie stosować w rezerwatach przyrody lub w miastach, ponieważ nie ma obracających się elementów.

– mówi Yang

Mały i wydajny nanogenerator może stać się nowym sposobem na zasilanie pomniejszych urządzeń elektrycznych.

Mały i wydajny nanogenerator
Źródła: www.eurekalert.org, www.cell.com

Może Cię zainteresować