×

6 logo, które bardzo dobrze znasz — lecz nie wiesz jak powstały

Logotypy znanych firm technologicznych nie są odporne na czas i także muszą się zmieniać, aby być „cool”. Jak to wyglądało z perspektywy lat?

Logotypy znanych firm technologicznych

Podstawą marketingu jest komunikacja wizerunkowa dlatego logotypy znanych firm technologicznych muszą zapadać w pamięć. Co jakiś czas odświeżają swój logotyp, czasem rezygnując z jego charakterystycznych cech. Jak na przestrzeni lat zmieniały się tych najbardziej znanych?

Canon

Canon to japoński producent zaawansowanych technologicznie produktów, w tym aparatów, drukarek, kserokopiarek itp. Firma pojawiła się w 1937 roku. Obecnie ma swoją siedzibę w Ota w Tokio. Jej logo kilkukrotnie się zmieniało, w szczególności na początku działalności. Pierwsze logo Canon zawierało wizerunek Kwanon, Bogini Miłosierdzia. Od 1935 roku firma postawiła na nazewnictwie firmy jako logotypie.

logotypy znanych firm technologicznych

Netflix

Netflix jest dość młodą firmą w porównaniu do reszty, chociaż niewielu wie, że została założona 29 sierpnia 1997 roku. Początkowo także zajmowała się filmami. Tylko w tym wypadku działa jako wypożyczalnia za pomocą… poczty. W 2007 roku Netflix ogłosił, że dostarczył ponad miliard płyt swoim klientom. Pierwszy logotyp nawiązywał do taśmy filmowej i był używany od 1997 do 2000 roku.

Podjęto także decyzję o zmianie prowadzenia firmy i skupiono się na strumieniowaniu filmów oraz seriali przez internet. Logotyp zmienił się niewiele, albowiem zmieniono wyłącznie kolorystykę oraz czcionkę w 2014 roku.

Google

Początkowo Google także miało zadziwiająco mało skomplikowane logo. Można by rzec, że dość nieczytelne. Firma zaczęła swoją działalność w 4 września 1998 roku i ich znaczek nie był zbyt… czytelny.

logotypy znanych firm technologicznych

W 1998 Larry Page i Sergey Brin przeprojektowali logo i wykorzystali je w projekcie absolwenckim na Uniwersytecie Stanforda.

logotypy znanych firm technologicznych

Przez kolejne lata usunięto wykrzyknik oraz modyfikowano czcionkę oraz kolorystykę logotypu przeglądarki.

logotypy znanych firm technologicznych

We wrześniu 2015 roku Google oficjalnie wpisało kropki Google i ikonę G jako element wizerunkowy.

Microsoft

Najsłynniejsza firma komputerowa od początku swojego istnienia stawiała na minimalizm. Dwaj założyciele Microsoftu czyli Bill Gates i Paul Allen, stoją za pierwszym logo firmy. W pierwotnej wersji nazwa firmy była przedzielona na pół i była na różnych poziomach. Po 5 latach zmieniono układ i aż do 2012 jedyne co zmieniano, to czcionka. Od kilku lat firma używa logotypu gdzie oprócz samej nazwy firmy mamy także charakterystyczny znaczek.

logotypy znanych firm technologicznych

Apple

Zaskakujące, ale jabłko w logotypie jednej z czołowych firm technologicznych nie było głównym elementem logotypu. Firma powstała 1 kwietnia 1976 roku jako Apple Computer Inc. Skupiano się w niej w innowacji komputerów osobistych. Na pierwszym logotypie co prawda znajdziemy owoc, ale także ciekawą postać. To sam Isaac Newton! Znaczek firmy przedstawia słynną legendę, według której to jabłko spadające na głowę słynnego uczonego przyczyniło się do odkrycia trzech zasad dynamiki i prawa powszechnego ciążenia. Dodatkowo logo zawierało cytat Newtona:

Newton… umysł na zawsze podróżujący przez dziwne morza myśli… samotnie.

logotypy znanych firm technologicznych

Firma jednakże już w 1978 roku porzuciła swój logotyp. Był on zbyt złożony i nie zapadał w pamięć konsumentom. Zmieniono je na znane nam „ugryzione jabłko”, jednak do 1998 roku firma stawiała na kolory. Kolorowy logotyp stworzył słynny wówczas artysta Rob Janov.

logotypy znanych firm technologicznych

Po 20 latach postanowiono odejść od kolorów i postawić na totalny minimalizm w kwestii barw. Od 1998 roku Apple korzysta głównie z czarnego owocu. Zdarzały się jednak różne eksperymenty z kwestii kontrastu czy pojedynczych kolorów.

logotypy znanych firm technologicznych

LG

Firma LG po raz pierwszy zaistniała w 1947 roku. Pod nazwą Lak-Hui Chemical Industrial Corp. Początkowo jej głównym celem były produkty z tworzyw sztucznych. Następnie powstała firma GoldStar, która później stała się LG Electronics. Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć była produkcja pierwszego radia w Korei Południowej. W 1958 roku. Obie firmy zaczęły działać jako jedna pod nazwą Lucky-GoldStar. Chociaż z czasem firma skupiła się na elektronice, nadal produkuje sporo produktów higienicznych (na przykład detergentów do prania i pasty do zębów) na rynek krajowy. Korporacja otrzymała swoją obecną nazwę „LG” w 1995 roku.

Które logotypy znanych firm technologicznych uważacie za najbardziej kultowe?

Może Cię zainteresować