×

Futurystyczna latająca taksówka Airbusa właśnie odbyła swój pierwszy publiczny lot

Technologia mknie do przodu i nic jej nie zatrzyma. Latająca taksówka Airbusa w ciągu kilku lat zagości na niebie. Jak prezentuje się ten niezwykły pojazd?

Latająca taksówka Airbusa

CityAirbus to nowy projekt maszyny typu eVTOL. Skrót ten jest akronimem od angielskiego Vertical Take Off and Landing i jest używany w lotnictwie do określania zdolności samolotu do pionowego startu i pionowego lądowania. pierwsze udane testy zostały przeprowadzone już w grudniu, jednak dopiero teraz nastąpiła oficjalna prezentacja pojazdu.

Nad twórcami spoczywała spora odpowiedzialność, jednakże wszystko przebiegło zgodnie z planem. Lot odbył się 20 lipca i był przeznaczony dla premiera Bawarii Markusa Södera, który w tym celu udał się do zakładu Airbusa w Bawarii w Niemczech. Nie zabrakło także licznego grona ze strony mediów.

Przyszłość transportu?

Projekt wygląda niezwykle futurystycznie i budzi wiele pozytywnych emocji. Jednak w jaki sposób AirBus jest napędzany? Za źródło zasilania służą mu cztery kanałowe jednostki napędowe, które zasilą samolot. Po każdej stronie znajdują się dwie takie jednostki. Do tego dochodzi także osiem silników i osiem śmigieł.

https://www.youtube.com/watch?v=ABoDmODZNX0

Silniki Siemens SP200D oferują prędkość maksymalną około 115 km/h, co oznacza, że ​​latające taksówki poruszają się tylko nieznacznie szybciej niż przeciętny samochód po autostradzie. Oczywiście CityAirbus ma znacznie większą przewagę niż przeciętny samochód. Może on lecieć bardziej bezpośrednimi trasami i omijać wszelkie korki na drogach.

Niestety są pewne ograniczenia

Na pokładzie znajdzie się miejsce dla 4 pasażerów. Jako, że firma stawia na ekologię, samolot jest zasilany elektrycznie. To niestety mocno przekłada się na potencjalny zasięg i czas pracy. Obecnie może on latać tylko przez około 15 minut z przewidywanym zasięgiem około 90 kilometrów. Inżynierowie jednak nie ustępują w próbach stworzenia bardziej wydajnych ogniw elektrycznych.

Dodatkowo twórcy chcą stworzyć w pełni autonomiczny pojazd. Obecnie jest on kierowany przez operatorów, jednakże w przyszłości ma on samodzielnie podejmować i dostarczać pasażerów w miejsca docelowe za pomocą sztucznej inteligencji. Planowane są także modele dostawcze, które mogłyby przewozić towary w mieście czy nawet latające karetki.

Czy wkrótce doczekamy się prywatnych latających samochodów? Najwyraźniej jesteśmy coraz bliżej spełnienia tej wizji.

Może Cię zainteresować