Reklama

Zarobił gigantyczną fortunę w trakcie pandemii. Jest najszybciej bogacącym się Polakiem

Kto wzbogacił się w trakcie pandemii? O dziwo najwięcej zyskali przedstawiciele branży growej! W czołówce znalazł się współwłaściciel Techlandu.

Kto wzbogacił się w trakcie pandemii?

Dziennikarze magazynu Forbes (07/2020) postanowili zweryfikować, kto wzbogacił się w trakcie pandemii? Okazuje się, że olbrzymie wzrosty odnotował przemysł gier wideo. Dlatego nie zaskakuje, że na pierwszym miejscu znalazł się Paweł Marchewka, jeden z założycieli wrocławskiego Techlandu. Jego majątek wyceniany jest obecnie na 6 200 mln zł (wzrost o 3 204,2 mln złotych). Firma powstała w 1991 r., i obecnie ma miliony graczy na całym świecie. Sukces ten firma zawdzięcza m.in. grą postapokaliptyczną o tytule Dying Light z 2015 roku. Premiera drugiej odsłony miała odbyć się wiosną tego roku, ale studio ogłosiło, że będzie opóźnienie.

Reklama
Kto wzbogacił się w trakcie pandemii

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska, Tomasz Biernacki ( wzrost o 2 040 mln złotych), a tuż za nim (trzecia, czwarta i piąta pozycja) uplasowali się Marciń Iwiński (wzrost 1 552,4 mln złotych), Michał Kiciński (1 313,9 mln złotych) i Piotr Nielubowicz (768,7 mln złotych). Są oni założycielami CD Projekt RED, studia odpowiedzialnego za trzy części Wiedźmina i Cyberpunk 2077. Premierę najnowszej produkcji od RED-ów przełożono na listopad tego roku.

Pozostałe miejsca w rankingu

W tabeli znalazło się także kilka miejsc dla przedstawicieli gier wideo. Szóste miejsce w rankingu przypadło Maciejowi Popowiczowi (wzrost o 561,3 mln złotych). Jest on głównym udziałowcem firmy Ten Square Games zajmującej się grami mobilnymi. Na dziesiątym miejscu znalazł się prezes zarządu CDPR, Adam Kiciński (416,2 mln zł). Natomiast trzynastą pozycję zajmuje drugi główny akcjonariusz TGS – Adam Pernal (wzrost o 268,5 mln złotych).

Kto wzbogacił się w trakcie pandemii

Jak podaje Forbes, “do grona polskich złotowych miliarderów” dołączyli Krzysztof Kostowski i Michał Kojecki z PlayWay (wartość obu wzrosła o 484,7 mln zł). Na dwudziestym piątym miejscu wylądował Krzysztof Kwiatek (wzrost o 52,6 mln złotych). Jest on największym udziałowcem Creepy Jar. Swoją pozycję zawdzięcza świetnej sprzedaży Green Hell – survivalu, który zakupiło ponad milion graczy.

Reklama
Reklama