Konserwowanie komputera — jak wyczyścić i zadbać o jego żywotność?
Konserwowanie komputera jest wymagane, jeśli zależy wam na sprzęcie i nie zamierzacie wydawać pieniądze na niepotrzebne naprawy. Jak to zrobić samemu?
Przydatne narzędzia
Praca bez odpowiednich narzędzi nie będzie skuteczna. Dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia warto się w nie zaopatrzyć. Podstawą będą mniejsze śrubokręty, które umożliwią bezproblemowe rozkręcenie obudowy. Można je kupić w większości sklepów budowlanych pod postacią zestawu za kilka złotych.
Zapewne wielu z was widziało sprężone powietrze dostępne w wielu sklepach z elektroniką. Osobiście polecam jednak kompresor, bo biorąc pod uwagę koszta (pojedyncza butelka tegoż powietrza nie starcza na długo). Obecnie w sprzedaży są dostępne mniejsze wersje, które idealnie znajdą miejsce w domowym składziku. Pamiętajcie jednak o korzystaniu z najniższych wartości ciśnienia! Zbyt duży pęd powietrza może uszkodzić delikatne elementy wewnątrz komputera. Nie wystawiajcie także sprzętu na stały strumień powietrza, a róbcie to krótkimi seriami po 2-4 sekundy.
Świetnym elementem do czyszczenia delikatnego sprzętu są także pędzelki do makijażu. Są wykonane z bardzo delikatnego włosia i minimalizują ryzyko porysowania wrażliwych elementów (np. płyty głównej). Nie patrzcie jednak na te najdroższe, profesjonalne modele, tylko kupcie te tańsze. W przypadku czyszczenia komputera nie warto przepłacać niepotrzebnie.
Dodatkowym wyposażeniem, które warto posiadać (aczkolwiek nie jest wymagane) są rękawiczki do pracy z elektroniką, bądź opaska antystatyczna. Minimalizują one ryzyko spowodowania wyładowań statycznych, które mogą potencjalnie uszkodzić sprzęt.

Jak wyczyścić monitor?
Ekrany są najczęściej brudzącymi się elementami nie tylko komputerów, ale także i naszych telefon. Pamiętajcie jednak, aby to ich czyszczenia używać wyłącznie środków do tego przeznaczonych. Używanie płynu do mycia okien należy kategorycznie wykluczyć, podobnie jak korzystanie z ręczników papierowych. W papierze mogą znajdować się mikroskopijne elementy drewna, które potrafią porysować delikatne szkło. Najlepszym wyborem są ściereczki z mikrofibrą, bądź te, które służą do czyszczenia okularów. Nada się też inny, delikatny materiał.
Uważajcie, aby płyn czyszczący nie dostał się zbyt blisko krawędzi ekranu! Istnieje ryzyko, że przedostanie się do wnętrza ekranu i spowoduje awarię.

Konserwowanie komputera — jak zacząć?
Najważniejsze to sprawdzić, czy wasz komputer stacjonarny bądź laptop są wciąż na gwarancji. Jeśli tak pamiętajcie, że rozmontowanie go (nawet do czyszczenia) powoduje utratę gwarancji! W momencie podniesienia pokrywy najpewniej zerwiecie plomby gwarancyjne. Dlatego, jeśli nie chcecie jej stracić, a czujecie potrzebę przeczyszczenia w urządzenia, należy ograniczyć się do przepuszczenia sporej ilości powietrza przez wyloty chłodzące waszego urządzenia. Jeśli czyszczenie wymaga ingerencji w obudowie, należy odesłać sprzęt na gwarancję. Większość z nich obejmuje także czyszczenie fizyczne.
Sprzęt przed konserwacją należy odłączyć od prądu oraz od wszelkich kabli zewnętrznych.
Na co uważać przy czyszczeniu?
W trakcie czyszczenia zwracajcie uwagę na wszelkie kable oraz gniazda. Delikatnie z pomocą strumienia powietrza usuwaj nagromadzony kurz z poszczególnych elementów wyposażenia komputera. Trudniejsze zabrudzenia usuń szmatką. W przypadku wiatraków można je śmiało przetrzeć szmatką, bądź z pomocą patyczków do uszu. O ile nie zahaczycie o kable wychodzące z nich, nie powinno się nic im stać. Uważajcie jednak, aby nie wygiąć plastikowych skrzydełek urządzenia.
Unikajcie kontaktu z płytą główną, bowiem ta jest najbardziej newralgicznym elementem wyposażenia komputera. Wszelki kurz najlepiej czyścić z pomocą strumienia powietrza.
Zadbaj o oprogramowanie!
Nie tylko zanieczyszczenie fizyczne stanowi zagrożenie dla twojego komputera. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać z pomocą oprogramowania antywirusowego swoje urządzenie. Wirusy oraz niechciane oprogramowanie może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa twoich danych. Niektóre są także w stanie uszkodzić fizycznie dysk.
Usuwaj także niepotrzebne dane w szczególności, jeśli to sprzęt do pracy. Wszelkie zdjęcia oraz inne wartościowe pliki warto przenieść na dyski zewnętrzne bądź internetowe. Ich nadmiar może spowalniać pracę komputera oraz mogą stać się potencjalnymi ofiarami wirusów. Regularnie korzystaj także z opcji „czyszczenia dysku” dostępnej w każdym Windowsie. Usuwa on dane chwilowe, które zaśmiecają niepotrzebnie pamięć komputera.
Najważniejsze w czyszczeniu to zachować rozwagę oraz spokój. Komputer bądź laptop to nie bomba, więc możecie pozwolić sobie na drobne błędy. O ile nie wyrwiecie kabli, wszystko powinno być w porządku 🙂
