Reklama

Koniec z przestawianiem zegarów o godzinę. Zmiana czasu wkrótce zostanie zniesiona

Jeśli na zmianę czasu reagujecie ogólną niechęcią to mamy dla was dobrą wiadomość. Komisja Europejska pracuje nad propozycją zmiany dyrektywy UE 2000/84/EC, czyli tej, przez którą dwa razy w roku przestawiamy zegarki.

Reklama

Ankieta

Wszystko przez konsultacje publiczne, w których udział wzięła oszałamiająca liczba mieszkańców. Głos oddało 4,6 mln Europejczyków, a wynik jest jasny – 84 procent chce zniesienia podziału czasu na letni i zimowy.

Wyniki pokazują również, że dla 76 procent respondentów zmiana czasu jest negatywnym lub bardzo negatywnym doświadczeniem.

Big Ben

Zmiana czasu

Choć kiedyś przestawianie zegarów podyktowane było względami ekonomicznymi, dziś praktyka wprowadza niemałe zamieszanie w transporcie i logistyce. Nasz zegar biologiczny również ma problemy z dostosowaniem się do nowego rytmu dnia, szczególnie jeśli prowadzimy uporządkowany tryb życia.

Reklama

Mimo, że to zaledwie godzina, którą zyskujemy lub tracimy w zależności od pory roku, korzyści są niewielkie, a chwilowy chaos i dezorientacja przemawia za tym, by wreszcie skończyć z przestawianiem zegarków.

Jeszcze nie w tym roku

Jean-Claude Juncker ogłosił, że likwidacja zmiany czasu jest przesądzona. Choć internetowa ankieta nie była wiążąca, za zniesieniem podziału czasu opowiedziała się przytłaczająca liczba mieszkańców. „Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków” – padły słowa z ust rzecznika Komisji Europejskiej, Alexandra Wintersteina.

Choć nie podano kiedy propozycja zostanie przedstawiona, KE zapewnia, że w odpowiednim czasie. Na zmiany jednak musimy jeszcze trochę poczekać, więc w październiku nadal czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy.

Reklama
Tagi: