Reklama

Ministerstwo Obrony potwierdza zakup Javelinów FGM-148 dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Javeliny dla jednostek WOT zostały oficjalnie potwierdzone przez Ministerstwo Obrony. Terytorialsi dostaną 60 wyrzutni i 180 pocisków.

Javeliny dla jednostek WOT

Javeliny dla jednostek WOT mają być znaczącym wzmocnieniem tej formacji według MO. Amerykanie zobowiązują się do dostarczenia 60 wyrzutni, 180 pocisków oraz pakiety szkoleniowe oraz logistyczne. W skład logistyki będą wchodzić m.in. urządzenia diagnostyczne oraz przyrządy kontrolno-pomiarowe. Całość inwestycji kosztuje 54,5 mln złotych.

Reklama
Javeliny dla jednostek WOT

Głównym wykonawcą zlecenia jest spółka Javelin Joint Venture, z udziałami Raytheona i Lockheed Martin przy pozwoleniu Stanów Zjednoczonych. Nie przewidziano jednakże transferu technologii oraz offsetu, co oznacza, że Polska będzie musiała stale uzupełniać wyposażenie u amerykańskiego dostawcy.

Czym są pociski Javelin?

Nowe wyposażenie WOT-u to technologia wykorzystywana od lat 90. Są to ręczne wyrzutnie, wystrzeliwujące samonaprowadzające pociski, które stworzono z myślą „wystrzel i zapomnij”. Dzięki namierzaniu laserowemu same odnajdują cel i są śmiertelnie niebezpieczne dla wszelkich umocnień oraz pojazdów pancernych.

Javeliny dla jednostek WOT

Wystrzeliwują pionowo w górę i po osiągnięciu pułapu 150 metrów, opadają z całą swoją siłą na cel. Możliwe jest także prowadzenie ognia na „wprost celu”. Nie tylko my kupiliśmy te wyrzutnie. Ukraina rok temu także zaopatrzyła się w nie od Amerykanów w celu zwiększenia swojej siły militarnej.

Reklama

Modele FGM-148F, który otrzymają terytorialsi został zmodyfikowany i posiada lepsze namierzanie oraz głowicę kumulacyjną MPWH.

Reklama