Reklama

Jak wybrać najlepszy pendrive? Doradzamy na co zwracać uwagę!

Jak wybrać najlepszy pendrive? Okazuje się, że to nie takie proste jak mogłoby się wydawać! Trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników.

Jak wybrać najlepszy pendrive? Zastanów się do czego ci będzie potrzebny

Jak wybrać najlepszy pendrive? Pierwszą i najważniejszą kwestią jest sprecyzowanie do czego chcemy używać tej malej pamięci przenośnej. Domowy użytek nie wymaga górnolotnych modeli, ewentualnie wystarczy doza cierpliwości w trakcie przerzucania plików. Jeśli z kolei chcemy urządzenie do pracy, w szczególności przenoszenie wrażliwych plików z biura do domu oraz na odwrót, to warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów.

Reklama
  • Pojemność

To pierwsza rzecz na jaką patrzy potencjalny nabywca pendrive’a. Rozpiętość dostępnych pamięci jest ogromna; od 8 GB do nawet 2 TB. Osobiście polecam pamięć o pojemności 16 lub 32 GB. To uniwersalne rozwiązanie do domu jak i do pracy.

  • Szybkość przesyłania danych

Zwróćcie uwagę na szybkość przesyłania danych. Standardowe modele za kilka złotych posiadają klasyczne wejście USB 2.0. Jest ono powolne, więc przesyłanie może zajmować długie minuty. Z kolei najszybsze pamięci mobilne z interfejsem USB 3.0, oferują odczyt danych z szybkością ponad 400 MB/s i 380 MB/s przy zapisie informacji. Nie są one wiele droższe, a w trakcie korzystania poczujecie ogromną różnicę w porównaniu do zwykłych modeli.

Niektóre modele oferują oprócz klasycznego USB także wejście micro USB lub USB typu C, które umożliwia podłączenie pamięci bezpośrednio do telefonu.

Reklama
Jak wybrać najlepszy pendrive
  • Szyfrowanie plików

Jeśli pliki, które chcecie przechowywać są wrażliwe bądź prywatne, warto rozważyć zakup urządzenia, umożliwiającego szyfrowanie danych. Dzięki temu w przypadku zgubienia pendrive’a (co zdarza się dosyć często) nie będziecie musieli obawiać się wycieku tych danych. Niektóre zabezpieczenia działają w taki sposób, że po nieudolnym wpisaniu hasła kilka razy, formatuje całą pamięć przenośną.

Zwracajcie uwagę jakiej marki są pendrive’y, które was interesują. Czołowi producenci nie mają w zwyczaju „podkręcać możliwości urządzenia na opakowaniu”. W przypadku zakupu produktu dziwnie brzmiącej firmy, kupujecie „kota w worku”.

Wygląd i wielkość mają znaczenie

Minimalizm jest wskazany, jednak nie przesadzajmy w tej kwestii. Pamiętajcie im mniejszy pendrive tym łatwiej go zgubić. A te z reguły są droższe niż klasyczne odpowiedniki o długości 6-8 centymetrów. Wytrzymałość jest powiązana z materiałów z jakich wyprodukowano pendrive. Dlatego nie warto poświęcać uwagi na plastikowe modele, chyba, że posiadają specjalną, gumową warstwą ochronną. Najwytrzymalsze są te z aluminium. Wytrzymają one wszelkie wstrząsy oraz upadki. Przyjemnym dodatkiem jest także „oczko”, które umożliwi przypięcie urządzenia do kluczy bądź smyczy.

Jak wybrać najlepszy pendrive

Pendrive jako figurka z twojego ulubionego filmu? Lepiej sobie darować. Zwykle to gadżet niż dobrze działające urządzenie.

Pendrive’y podobnie jak wszelkie urządzenia elektroniczne potrafią cieszyć oko wyglądem. Jednak w tym wypadku lepiej omijać szerokim łukiem wszelkie figurko-drivy czy Pend-gurki (nazwy własne). Dlaczego? Zwykle są to słabej jakości sprzęty, które kuszą nie możliwościami, ale tylko wyglądem. „Ale przecież działają!” ktoś krzyknie. Tak, ale warto zauważyć w jaki sposób. Niejednokrotnie przesyłanie plików z komputera na pena trwa kilkanaście minut, a co dopiero ściąganie ich z pendrive’a na inny nośnik.

Jak wybrać najlepszy pendrive

Inne wzornictwo może być także problematyczne w kwestiach podłączenia się do komputera. W plątaninie kabli lub w przypadku gniazd blisko krzywizny obudowy, figurkowy pendrive będzie miał problemy w stabilnym podłączeniu się do komputera.

Reklama

O ile do użytku domowego mogą być przydatne, tak do pracy mogą nie być już takie skuteczne. Jednak funkcjonalność jest ważniejsza niż kilka zazdrosnych spojrzeń na „super fajnego pendrajwa.”

Jak wygląda przedział cenowy?

Najdroższy pendrive na rynku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Są to jednak urządzenia, które korzystają maksymalnie z minimalizacji sprzętowej oraz z wszelkich zabezpieczeń. Klasyczne modele dla „zwykłych śmiertelników”, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo kosztują w przedziale od 100 do 200 zł.

Pojemność wpływa znacząco na koszt urządzeń, dlatego warto dobrze wymierzyć siły na zamiary. Nie ma sensu kupować pamięci o olbrzymiej pojemności, której nigdy nie zapełnicie nawet w połowie.

Pendrive to przydatny gadżet i warto go mieć pod ręką. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda!

Reklama