Dziki gość, który lubi podgryzać kable. Jak pozbyć się kuny ze samochodu?
Wielu kierowców często staje przed jednym, ważnym wyzwaniem: jak pozbyć się kuny ze samochodu? Lepiej to zrobić, inaczej zwierzę może zniszczyć elementy silnika.
Nieproszony gość
Im bliżej okresu jesiennego, tym więcej osób będzie sobie zadawać pytanie „jak pozbyć się kuny ze samochodu?” Ten przebiegły drapieżnik z rodziny łasicowatych ma niezwykłą słabość do samochodów oraz mniej przechodnich rejonów domów jak np. poddasza. Jednakże nie jest zbyt dobrym lokatorem i może doprowadzić do wielu zniszczeń. Jej ofiarą padają zarówno samochody stojące pod chmurką, jak i te zaparkowane w garażu. Szczególności niebezpieczne jest, gdy zwierzę znajdzie się w silniku. Wówczas zwierzę może przegryźć kable oraz uszkodzić inne elementy. Jak rozpoznać, że nasz pojazd stał się domem dla tego nocnego łowcy? Pierwszą oznaką będzie podgryziona mata wyciszająca silnik.

W okolicy możemy także natknąć się na odchody zwierzęcia lub odciski łap. Kolejną wskazówką mogą być ślady zębów na elementach silnika. Jednak dlaczego kuna nadgryza przedmioty, których i tak nie zje? Chodzi o maksymalne rozprowadzenie swojego zapachu, oznaczając swoje nowe legowisko. Czasem kuny wchodzą pod do silnika tymczasowo, jednak jeśli inna kuna tam trafi, to przeżuje wszystko, co pachnie poprzednim osobnikiem. Jednakże czasem robią to także dla zabawy i ciekawości.
Domowe sposoby czasem działają
W Polsce nie prowadzi się ewidencji szkód spowodowanych przez kuny. Jednakże w przypadku Niemieckiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (GDV) kuny były odpowiedzialne za 216 000 ataków na ubezpieczone pojazdy w 2014 roku. Koszta naprawy potrafią wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy, że kuna to małe i zwinne zwierzę, które potrafi dostać się w nawet najbardziej niedostępne miejsca silnika. Na forach internetowych można znaleźć wiele metod domowych, które mają skutkować odstraszeniem tego zwierzęcia.

Pomocny ma być woreczek z sierścią psa (kuny unikają naszych szczekających czworonogów), kostka toaletowa zawieszona na drucie przy komorze silnika czy dokładne umycie całej komory silnika. Podobno niektórzy kierowcy stosują odchody lwa czy tygrysa, które uzyskali w miejscowym zoo. Jednakże jeśli te metody nie są skuteczne, zostają specjalistyczne metody. Jednym z najtrudniejszych i najskuteczniejszych sposobów, to złapanie kuny i wywiezienie jej do lasu. Jednakże te cwane zwierzęta nie jest tak prosto złapać i nie każdy poradzi sobie z takim zadaniem.
Jak pozbyć się kuny ze samochodu?
Na rynku znajdziemy całą gamę produktów, których Jednym z najdroższych sposobów jest montaż specjalnych elektrycznych pułapek. W momencie, gdy kuna chce się dostać pod pokrywę silnika lub natknie się na pułapkę, otrzyma dawkę wyładowania elektrycznego. Jest na tyle słabe, że nie zabije zwierzęcia, ale wystarczające, aby skutecznie je zniechęcić. Jednakże taka pułapka swoje kosztuje, do tego dochodzą koszta montażu przez mechanika. Innym sposobem są wszelkiego rodzaju spraye, które odstraszą zwierzę i je zniechęcają do zamieszkania w silniku.

Takim produktem spryskujemy całą komorę silnika oraz elementy, które mogą być narażone na pogryzienie. Ich koszt waha się od 20 do 100 złotych za butelkę 300 ml. Kolejnym popularnym sposobem są wszelkiego rodzaju odstraszacze, które emitują niesłyszalne dla człowieka dźwięki. Dla kuny są one niezwykle nieprzyjemne. Modeli jest kilka i możemy takie urządzenie zamontować zarówno pod pokrywą silnika, jak i w garażu. Najtańsze kosztują około 75 złotych. Z reguły działają także na gryzonie oraz koty, co jest ich ogromną zaletą.