×

Domowe sposoby jak podnieść wydajność internetu

Jak podnieść wydajność internetu? Zebraliśmy najprostrsze metody, które mogą wam pomóc, jeśli wasza sieć wykazuje niską przepustowość.

Jeśli zmieniasz ofertę wybierz światłowód

Jak podnieść wydajność internetu? Najprostszą metodą jest zmiana oferty. Obecnie coraz częściej nawet w małych miastach, operatorzy mogą zapewnić internet dostarczany za pomocą światłowodu. Są to specjalne przewody, wewnątrz których znajduje się kilka lub nawet kilkanaście włókien, które transmitują fale widzialne, czyli światło. Znajdują szerokie zastosowanie w komunikacji międzyludzkiej.

Zapewniają dużo stabilniejsze oraz lepsze, łączę niż przeciętny internet radiowy bądź stacjonarny (inaczej telefoniczny). Na rynku znajdziemy wiele ofert i niejednokrotnie łączą się one z dodatkowymi usługami jak np. możliwość podpięcia telewizji. Nim jednak rozważymy taką możliwość, warto się zorientować czy do naszego bloku (bądź domu) jest możliwość doprowadzenia takiego łącza, bądź może już zostało to wykonane.

Jak podnieść wydajność internetuOdpowiednie miejsce dla rutera

Ruter, aby móc w pełni korzystać ze swoich możliwości, musi być umieszczony w odpowiednim miejscu. Najlepszym położeniem dla tego urządzenia będzie wysoka półka w centralnym pomieszczeniu mieszkania. Im wyżej się znajduje, tym zwiększony jest zasięg fal radiowych.

Pamiętajcie także, że działanie rutera może być zakłócane przez inne urządzenia wytwarzające fale np. mikrofalówkę. Oznacza to, że w jego pobliżu lepiej usunąć wszelkie potencjalne źródła zakłóceń sygnału. Można także zastosować pewien prosty patent, który odkryli naukowcy z Dartmouth College. Jeśli nasze urządzenie znajduje się w rogu pokoju, to warto za nim ustawić puszkę bądź fragment folii aluminiowej. Sprawia to, że sygnał radiowy jest odbijany w odpowiednim kierunku, co potrafi zwiększyć skuteczność internetu w domu.

Jak podnieść wydajność internetu
Pixabay

Jak podnieść wydajność internetu? Podłącz się do rutera

Każdy laptop oraz smartphone posiada wbudowaną kartę sieciową, która umożliwia mu się połączenie z siecią. WiFi jednak ma swoje ograniczenia i najprostszym sposobem, aby je pokonać, jest podłączenie komputera do sieci za pomocą kabla. Znosi to wszelkie uciążliwości związane z sygnałem i otrzymujemy pełnię możliwości naszego internetu oraz rutera.

Odłącz od sieci niepotrzebne urządzenia

“Jakie masz hasło do WiFi?” to chyba najczęstsze pytanie na wszelkich domówkach, a wiadomo, dobry gospodarz podzieli się tym bezcennym ciągiem znaków i cyfr. Każde urządzenie skutecznie zmniejsza przepustowość sieci, albowiem domyślne ustawienia smartphona pozwalają mu pobierać wszelkie aktualizacje w momencie podłączenia się do sieci zewnętrznej.

Dlatego, jeśli występują u nas problemy z łącznością, warto sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do naszej domowej sieci. Możliwe, że nasz telefon właśnie pobiera dużą aktualizację, angażując większość zasobów sieciowych Możliwe także, że aplikacje na naszym urządzeniu pobierają w tle nowe aktualizacje.

Jak podnieść wydajność internetu
Pixabay

Zainwestuj w przedłużacz sygnału

Jeśli macie większe mieszkanie bądź dom i macie kilku użytkowników sieci warto rozważyć w przedłużacz sygnału. Jest to urządzenie, które przechwytuje sygnał radiowy i nie wytrącając jego prędkości, przesyła go dalej. Najlepszym miejscem dla takiego urządzenia będzie “połowa mieszkania”. Dzięki temu będzie mógł on zwiększyć skutecznie prędkość naszej sieci.

Zrób porządek na swoim urządzeniu

W dobie wszechobecności sieci złośliwe oprogramowania (czyt. wirusy) mogą skutecznie spowalniać sieci, aby spełniać swoje działania np. kopanie kryptowalut bądź wykradanie waszych danych. Dlatego zaprzęgnięcie do pracy swojego antywirusa i niech przeskanuje swoje urządzenia pod tym kątem. Okazuje się także, że bariery antywirusów potrafią skutecznie spowolnić wydajność sieci, albowiem każda otwierana przez nie strona podlegają weryfikacji.

Czasem różne programy pobierają w tle wszelkie aktualizacje. Przykładowo platforma Steam automatycznie pobiera aktualizacje do gier, zainstalowanych e na komputerze. Warto zmienić ustawienia przepustowości aktualizacji bądź przełożyć je na moment, gdy nie korzystamy z sieci zbyt intensywnie.

To tylko kilka z najprostszych sposobów zwiększenia przepustowości internetu i polepszenia jego działania. Bardziej rozbudowane działania wymagają odpowiedniej konfiguracji rutera oraz znajomości swojej sieci domowej.

Jak podnieść wydajność internetu
Pixabay

Może Cię zainteresować