Jak chronić swoje dziecko w sieci? Internetowy poradnik dla rodziców

W dobie wszechobecnej cyfryzacji rodzice zadają sobie jedno pytanie — jak chronić swoje dziecko w sieci? Przede wszystkim poświęcić mu dużo uwagi.

Szczera rozmowa z dzieckiem

Dzieciaki niejednokrotnie lepiej orientują się w sieci niż większość dorosłych. Dlatego warto z nimi otwarcie i szczerze porozmawiać na temat zagrożeń, które mogą na nie czyhać. Naturalnie adekwatnie do ich wieku. Pamiętaj także, że nigdy nie będziesz w stanie w 100 proc. kontrować swojego dziecka. Internet może przeglądać w szkole lub u kolegi/koleżanki. Dlatego nauka jest lepsza niż ostre ograniczenia. Tłumacz jak mantrę dziecku, że nie wolno udostępniać swoich danych osobistych żadnym osobom poznanym przez sieć. Nawet najmniejsze wycieki mogą naprowadzić kogoś na wasz adres, status majątkowy czy hasła na wasze prywatne konta.

Hakerzy stosują coraz wymyślniejsze metody wyłudzania danych, a dzieci są idealnym celem z powodu braku doświadczenia życiowego. Dlatego zwróć mu uwagę, że nie każdy, kto jest dla niego miły, chce dla niego jak najlepiej. Warto także porozmawiać na temat zdjęć oraz czy ich profil na Instagramie bądź Facebooku jest prywatny. Póki nie wejdą w wiek nastoletni, warto pilnować, aby znacząco ograniczały swój wizerunek w sieci. Nigdy nie wiemy kto i w jakim celu go wykorzysta.

Komputer w miejscu ogólnodostępnym

Jeśli twoja pociecha dopiero zaczyna przygodę z Internetem, to komputer powinien znajdować się w salonie albo w innym, ogólnodostępnym miejscu. Nie zaleca się, aby znajdował się w pokoju dziecka. Umożliwi wam to stały podgląd, co dziecko robi w sieci i jakie strony przegląda. Oraz ile czasu przy nim spędza. Ramy czasowe w przypadku komputera powinny być sztywne. Dodatkowo większość przeglądarek umożliwia wprowadzenie trybu nadzoru bądź specjalnej opcji dla dzieci.

Podobnie w przypadku smartfonów. Google proponuje dla użytkowników androida Google Family Link. To aplikacja, która pozwoli odpowiednio ustawić co dziecko może, a czego nie może oglądać w sieci. Przy okazji mamy podgląd co dziecko przeglądało. Z kolei Apple proponuje wspólnie z Orange Polska aplikację Chroń Dzieci w Sieci. Ograniczaj także dzienny czas spędzany przy szklanym ekranie oraz wykaż zainteresowanie wobec tego co ciekawi twoje dziecko. Warto wykazywać zainteresowanie wobec tematów jakie intrygują twoją pociechę.

Zaufanie to podstawa

Ważne, aby z dzieckiem być szczerym. Mów mu o ograniczeniach i rozmawiaj o nich całkowicie otwarcie. W przypadku dobrego sprawowania możesz pozwalać dziecku posiedzieć o godzinę dłużej, jednak pamiętaj o tym, że za występki należy karać. Naturalnie twoja pociecha dorasta i to od Ciebie zależy w którym momencie zaufasz jej na tyle, aby jej nie kontrolować.

W wolne dni (np. weekend) postaraj się skupić na dziecku i nie pokazuj mu złych wzorców np. spędzając cały dzień przy telewizorze. Jeśli faktycznie miałeś ciężki tydzień i ostatnim na co masz ochotę to wypadł poza miasto, to może wspólna gra na konsoli? To idealne rozwiązanie dla rodzica-gracza oraz dziecka, które wykazuje zainteresowanie grami wideo. Dzięki temu spędzicie wspólnie czas przy waszym ulubionym medium.

Poświęcał uwagę nie tylko swojemu dziecku, ale także temu co robi. Zainteresowanie to najlepszy sposób ochrony twojej pociechy.