×

Naukowcy stworzyli hologramy, które można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć i poczuć

Nie raz widzieliśmy genialne hologramy, które sprawiają, że na moment przenosimy się do innego świata. Zespół naukowców z University of Sussex pragnie jeszcze wzmocnić te wrażenia.

Hologramy

Zespół znalazła sposób na stworzenie najnowocześniejszych hologramów, które można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć, a nawet poczuć. Co ciekawe, wykorzystano do tego dosyć stare sztuczki.

Naukowcy opublikowali artykuł opisujący nowe urządzenie, które nazywają Multimodal Acoustic Trap Display (MATD). Szczegóły można znaleźć w czasopiśmie Nature.

hologramy

Multimodal Acoustic Trap Display

Multimodal Acoustic Trap Display wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wychwytywania i przesuwania 2-milimetrowych kulek polistyrenowych w powietrzu. Koralik śledzi kształt obiektu w trzech wymiarach, a diody LED świecą na nim w trzech kolorach.

Koralik porusza się niebywale szybko, więc ludzkie oko wychwytuje jedynie efekt końcowy – fascynującą iluzję. Szybka seria nieruchomych klatek w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim wygląda jak ruchomy obraz.

hologramy

Nasza nowa technologia czerpie inspirację ze starych telewizorów, które wykorzystują skanowanie jednokolorowej wiązki wzdłuż ekranu tak szybko, że mózg rejestruje go jako pojedynczy obraz. – wyjaśnia Ryuji Hirayama w komunikacie prasowym

Niezwykłe wrażenia

Zastosowanie fal ultradźwiękowych pozwala urządzeniu wytwarzać słyszalny dźwięk oraz odczucia fizyczne. Nawet jeśli nie jest to dla nas słyszalne, ultradźwięki nadal są falą mechaniczną i przenoszą energię w powietrzu.

Prototyp Multimodal Acoustic Trap Display kieruje i skupia energię, która może stymulować nasz narząd słuchu w celu uzyskania dźwięku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wrażenia dotyku.

Kolejne wersje

Naukowcy mają nadzieję ulepszyć swoje urządzenie. W przyszłych wersjach planują wykorzystać więcej koralików do tworzenia bardziej szczegółowych hologramów.

MATD został stworzony przy użyciu tanich i dostępnych w handlu komponentów. Uważamy, że jest dużo miejsca na zwiększenie jego potencjału i wprowadzenie na rynek dla konsumentów.

Może Cię zainteresować